• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 16/01/2023

Καλησπέρα.Το αποτέλεσμα της ιστολογικης είναι πορογενες καρκινωμα grade 1 μη ειδικού τύπου (NCT).Είναι ιασιμο?σε τι ποσοστό?Και υπάρχει περίπτωση να έχει πειράξει και τους μασχαλιαιους λεμφαδένες?Θα εκτιμούσα την απάντηση σας .Ευχαριστώ πολύ!!

11 ειδικοί απάντησαν

  • ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΟΨΙΑ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑ ΦΡΟΥΡΟΥ (ΜΑΣΧΑΛΗΣ) ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΑΣΤΟΥ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλημέρα φυσικά είναι ιάσιμο και ναι μπορεί να πειράξει τους λεμφαδένες. Θέλει χειρουργική αντιμετώπιση με φρουρό λεμφαδένα και ανάλογη χειρουργική επεμβαση

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • θα πρέπει να επικοινωνήσετε με γυναικολόγο-ογκολόγο

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να απεθυνθείτε σε χειρουργό μαστού.Η ιστολογική είναι απο core biopsy ή από χειρουργική εξαίρεση του όγκου. Εάν είναι από core biopsy θα ακολουθήσουν εξετάσεις και χειρουργείο. Η συμμετοχή λεμφαδένων ή μη θα αποσαφηνιστεί διεγχειρητικά με βιοψία φρουρού λεμφαδένα ή μασχαλιαίο λεμφαδενικό καθαρισμό.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Γειά σας, ναι είναι ιάσιμο με καλή πρόγνωση αν οι συμπληρωματικές εξετάσεις είναι καλές.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η απάντηση είναι πολυπαραγοντική και καλύτερα να σας καθοδηγήσει ο ογκολόγος σας που έχει όλο το ιστορικό σας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημερα. Καταρχάς, τι είδους εκτομή εγινε; Αξονικές ή αλλες εξετασεις σταδιοποιησης έγιναν; Ορμονο-υποδοχείς και Her-2-υποδοχεας;

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι

  • Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες από την βιοψία.....μέγεθος βλάβης ,πορίσματα αξονικων εξετάσεων στα πλαίσια ολοκληρωμένης σταδιοποιησης...για να απαντήσουμε .Αλλα γενικά ο καρκίνος μαστού στα πρώτα στάδια ναι ειναι ιασιμος.

    Γκιαουράκη Μαρίνα

    Ογκολόγος

    Δάφνη

  • Το grade 1 (ο βαθμός δηλαδή διαφοροποίησης του κυττάρου ή το πόσο το καρκινικό κύτταρο μοιάζει στο φυσιολογικό) είναι καλός προγνωστικός δείκτης. Μπορεί ένας καρκίνος με καλά χαρακτηριστικά, όπως το grade 1 να είναι δυνητικά ιάσιμος, όμως δεν φθάνει το grade για την εκτίμηση της πρόγνωσης. Χρειάζονται όλα τα χαρακτηριστικά του όγκου όπως οι διαστάσεις, η προσβολή των μασχαλιαίων λεμφαδένων ή του λεμφαδένα φρουρού, η θετικότητα των ορμονικών υποδοχέων και άλλοι παράγοντες, που θα μας δώσουν την ακριβή ταυτότητα του όγκου και θα μας πουν τι δυνατότητες ίασης υπάρχουν και ποιές είναι οι κατάλληλες θεραπείες για τον συγκεκριμένο όγκο. Εύχομαι να ... Διάβασε περισσότερα

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ειναι ιασιμο σε μεγαλο ποσοστο ιδιως εαν ο λεμφαδενας φρουρος ειναι αρνητικος. Παντως αυτο το θεμα εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η εκτίμηση θα γίνει αφού ελεγχθούν και οι λεμφαδένες αν έχει γίνει λεμφαδενικο καθαρισμός

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας