• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Γεια σας! Τον Οκτώβριο σε ηλικία 36 έκανα τον πρώτο υπέρηχο μαστών- λόγω του ότι ψηλάφησα ένα ογκίδιο στον αριστερό μαστό . Επίσης επισκέφθηκα και μαστολογο πριν κάνω τον υπέρηχο ο οποίος μου έκανε κλινική εξέταση και διαπίστωσε ότι το ογκίδιο ήτανε ευκίνητο και μαλακό... Έκανα λοιπόν τον υπέρηχο όπου βρέθηκε ινοδένωμα ( έτσι το χαρακτήρισε ο ακτινολόγος )2,6 εκατοστά. Πριν περίπου ένα μήνα θα έλεγα περίπου μέσα στο φλεβάρη ξεκίνησα να έχω ενοχλήσεις στον αριστερό μαστο... Όχι μόνο στο σημείο του ινοαδενώματος.... Γενικά σε όλο το μαστό... Επίσης κάποιες φορές οι ενοχλήσεις μετακινούνται στη μασχάλη και πίσω στην πλάτη... Θεώρησα ότι πρέπει να επισκεφθώ καρδιολόγο... Πήγα λοιπόν σε καρδιολόγο έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις καρδιογράφημα καρδιακούς δείκτες και τα λοιπά και ήταν όλα φυσιολογικά... Ο πόνος και η ενόχληση όμως στον αριστερό μαστο συνεχίζεται.... Κατά τη διάρκεια της μέρας άσχετα από την περίοδο.. . Κάποιες φορές είναι πιο έντονος και κάποιες φορές ελάχιστος.. Πριν λίγες μέρες αφού έχουμε φτάσει πλέον Μάρτιο έκανα άλλον έναν υπέρηχο μαστων λόγω του πόνου,όπου και το ινοαδένωμα από τον οκτώβριο μέχρι και το μάρτιο μεγάλωσε... Και έχει φτάσει τα 3,32 εκατοστά. Στον υπέρηχο που έκανα πριν λίγες μέρες ο ακτινολόγος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό αλλά μου τόνισε ότι επειδή το ινοαδένωμα μεγάλωσε θα πρέπει πιθανό να αφαιρεθεί κ να επισκεφτώ μαστολογο... Έχω πυκνούς και λιπώδεις μαστούς.. μίλησα με τον μαστολόγο και μου είπε να κάνω την μαστογραφία μου ((την πρώτη μου μαστογραφία)) κ μετα να τον επισκεφτώ. Επειδή όμως ο πόνος στο στήθος συνεχίζεται σε μικρότερο και μεγαλύτερο βαθμό μέσα στη μέρα ανησυχώ πάρα πολύ μήπως τελικά είναι κάτι πιο σοβαρό...Την μαστογραφία θα την κάνω την επόμενη εβδομάδα για να είμαι στις σωστές μέρες του κύκλου.. Έχω αγχωθεί πολύ....δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή στο στήθος μου...ούτε όπως σας είπα κ στον υπέρηχο φάνηκε κάτι άλλο ανησυχητικο...ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα δεν πρέπει να ανησυχείτε γιατί οι κακοήθειες στον μαστό δεν πονάνε. Πιθανώς ο πόνος να είναι μυοσκελετικής αιτιολογίας. Δεν συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό. Πρέπει οπωσδήποτε να χειρουργήσετε το ινοαδένωμα.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας μπορείτε να πάρετε ένα οποιοδήποτε παυσίπονο, να κάνετε Μαστογραφία και κατόπιν κλινική εξέταση από Μαστολόγο. ΠΑΥΛΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ

    Παύλου Προκόπιος

    Χειρουργός Μαστολόγος

    Πειραιάς