• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

ΕΥΡΗΜΑΤΑ: Μαστοί με πολλά και κατά τόπους εντόνως πυκνά ινοαδενικά στοιχεία. Αρκετές μικροκυστικές αλλοιώσεις αμφοτερόπλευρα και ήπια διάταση οπισθοθηλαίων πόρων συμμετρικά αμφοτερόπλευρα. Στον αριστερό μαστό στον άξονα της 12ης ώρας στην οπισθοθηλαία περιοχή στον μεσαίο μαστικό χώρο και σε απόσταση 35 χιλ. από την άνω επιφάνεια του μαστού, παρατηρείται ωοειδές σαφώς περιγεγραμμένο ογκίδιο διαστάσεων 4,5 Χ 3,5 χιλ. εγκάρσια και 5 χιλ. κεφαλουραία το οποίο εμπλουτίζεται σταδιακά από την παραμαγνητική ουσία και έχει απεικονιστικά χαρακτηριστικά περισσότερο συμβατά με αυτά του ινοαδενώματος. Στον δεξιό μαστό στο κάτω έξω τεταρτημόριο καταγράφονται συρρέουσες γραμμοειδείς και στικτές εστίες πρόσληψης της παραμαγνητικής ουσίας στον μεσαίο και οπίσθιο μαστικό χώρο, με τμηματική κατανομή, χωρίς εμφανώς ύποπτα χαρακτηριστικά. Στην περιοχή αυτή στην μαστογραφία που έγινε στις 6-3-2024 καταγράφεται αυξημένη σκιαγράφηση του ινοαδενικού στοιχείου. Δεν καταγράφεται εμφανής διαταραχή της αρχιτεκτονικής τομής. Δεν παρατηρούνται άλλες ογκόμορφες αλλοιώσεις στους μαστούς οι οποίες να εμπλουτίζονται από την παραμαγνητική ουσία. Χωρίς άλλα ευρήματα από τους μαστούς. Δεν παρατηρούνται λεμφαδένες με ύποπτα απεικονιστικά ευρήματα. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: BIRADS: 3 Υποπτης κατανομής εμπλουτισμός των ινοαδενικών στοιχείων στο κάτω έξω τεταρτημόριο του δεξιού μαστού, ίσως δεικνύει περιοχή αδένωσης. Ογκίδιο στον αριστερό μαστό με καλοήθη χαρακτηριστικά του τύπου του ινοαδενώματος. Μικροκυστικές αλλοιώσεις αμφοτερόπλευρα. Να αξιολογηθεί κλινικά το αποτέλεσμα. Συνιστάται επανέλεγχος με νέα μαστογραφία και μαγνητική τομογραφία μαστών μετά πάροδο χρόνου κατά την κρίση του κλινικού ιατρού Να ανησυχω;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις στον δεξιό μαστό κάνουμε βιοψία .

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι