• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 09/07/2023

Καλησπέρα σας! Έχει παραπάνω από ένα μήνα που βιώνω μία ζάλη Που δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ιλιγγος. Δεν είναι όλη μέρα μπορεί να έρχεται και να φεύγει και να επιδεινώνεται κυρίως όταν είμαι σε κατάσταση ηρεμίας καθισμένη ή με τις γρήγορες κινήσεις του κεφαλιού ορθια. Ακολούθησαν και αρκετοί πονοκέφαλοι. Έχει μείνει μία αίσθηση πίεσης μέσα στο κεφάλι σαν σφίξιμο που με ζαλίζει και με ζοριζει . Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα βιωσα τρομερό άγχος και φοβο με αποτέλεσμα να περάσω από διάφορα συμπτώματα όπως και εσωτερικό τρέμουλο και αίσθηση τσιμπήματος-τρεμουλου σε χέρι και πόδι τον τελευταίο καιρό καθως και τρεμουλο στα χερια.. Έχω κανει αξονική και μαγνητική εγκεφάλου οι οποίες είναι καθαρές. Εξετάσεις αίματος εξέταση σε ωριλα και οφθαλμίατρο επίσης καθαρές. Στον αυχένα έχω κάνει ακτινογραφία και αξονική αυχένα που έδειξε ευθειασμό και ήπια σκολιωση. Έχω κάνει φυσικοθεραπείες έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση αλλά δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα. Τι μπορει να ειναι; Χρειαζεται και μαγνητικη αυχενα εκτος απο αξονικη ή καποια αλλη εξεταση;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Τα συμπτώματα αυτά είναι πολλα, διαφορετικά, ασαφή και πιθανόν άσχετα μεταξύ τους. Επομένως δεν μπορεί να δοθεί μια απάντηση υπεύθυνη και σαφής. Εαν όλα αυτά επιμένουν χρειάζεται διερεύνησει από ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • AΡΧΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΛΙΓΓΟΣ ΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΥΣΤΑΓΜΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΩΝ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη