• HIV-AIDS
  • Υποβλήθηκε 23/11/2022

Καλησπέρα σας την προηγούμενη Τρίτη έκανα σεξ σε οίκο ανοχής.... έγινε με προφυλακτικό το οποίο ήταν κλειστό και τελείωσα μέσα σε αυτό.... υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσω aids?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αν η επαφή έγινε με σωστή χρήση προφυλακτικού, η πιθανότητα να κολλήσατε HIV είναι πραγματικά απειροελάχιστη.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Λάβατε προφυλάξεις…. Στην Ιατρική δεν υπάρχει απόλυτο ναί ή όχι. Θυμίζω όμως, ότι κατά το νόμο όλες οι δηλωμένες ιερόδουλες ελέγχονται περιοδικά για όλα τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

    Κολοκυθόπουλος Δημοσθένης

    Αιματολόγος

    Ιλίσια

  • Οχι

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Εφόσον η επαφή ήταν προφυλαγμένη ο κίνδυνος μετάδοσης ελαχιστοποιειτα

    Πετρουλάκη Ελευθερία

    Παθολόγος

    Ιλίσια

  • Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΕΙΩΝΕΙ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ ΕΦΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΠΑΦΗ ΥΨΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ

    Ζερβάκης Κωνσταντίνος

    Αιματολόγος

    Σέρρες

  • Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση εάν το προφυλακτικό έχει φορεθεί σωστά και δεν είχε σκιστεί

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    Γενικός Γιατρός

    Παλαιό Φάληρο

  • Χαίρετε.
    Οι πιθανότητες είναι αμελητέες, ωστόσο η συμβουλή μας είναι να ελέγχεσθε τακτικά και προληπτικά για όλα τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα όταν οι επαφές σας περιλαμβάνουν επαφές με πολλαπλούς ή ευκαιριακούς συντρόφους

    Κατσιάνος Δημήτριος

    Παθολόγος - Λοιμωξιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Όχι δεν υπάρχει καμία περίπτωση με τη χρήση προφυλακτικου

    Νικολούσης Εμμανουήλ

    Ειδικος Αιματολόγος - Καθηγητής Αιματολογίας Ιατρικής Σχολής EUC

    Μαρούσι