• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Μετά από ατύχημα με αμάξι(είμαι 33), τράνταξα τον αυχένα και τη πλάτη. Μου κάνανε ακτινογραφίες, μαγνητικές κτλ, όλα οκ. Ωστόσο μου είπαν πως ο τραπεζοειδής έχει υποστεί σοβαρή κάκωση, και μου φόρεσαν κολάρο για 2 εβδομάδες λόγω τινάγματος του αυχένα. Όταν το έβγαλα ήταν ακόμα χειρότερος ο πόνος, και έχουν περάσει ήδη 2 μήνες και η ενόχληση είναι καθημερινή. Όσους ορθοπεδικούς και φυσικοθεραπευτές έχω δει εδώ (Γερμανία) μου λένε να περιμένω απλά να περάσει, έχοντας πλεον κάνει και φυσικοθεραπείες και όλα. Ίσως το κολλάρο το χειροτέρευσε? Ήμουν αθλητής παλιά και έχω πάθει πολλές κακώσεις, αλλά καμία δεν τράβηξε τόσο και δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ ή αν απλά είναι θέμα χρόνου.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς υπάρχουν αυτές οι κακώσεις που ενώ όλες οι διαγνωστικές εξετάσεις είναι φυσιλογικές ο ασθενής έχει προβλήματα για σειρά μηνών.Κολλάρο/κηδεμόνας δεν χρειάζεται.Χρειάζεται οπωσδήποτε ενδυνάμωση και τροποποίηση εργασίας που δεν καταπονεί τον αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θέλει υπομονή!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Εφόσον ολοκληρώσατε ένα πρώτο στάδιο αποκατάστασης, θα πρέπει να έχετε περάσει στο στάδιο της ενδυνάμωσης ώστε να αποκτήσετε όλο το εύρος κίνησης αλλά και δύναμη σε όλους τους μύες της γύρω περιοχής. Ίσως απλά να θέλει ένα στοχευμένο πρόγραμμα ενδυνάμωσης. Αν πάντως ο πόνος είναι παγιωμένος προς το παρόν, πολύ αμφιβάλλω ως προς την εκτίμηση ότι θα περάσει μόνος του χωρίς να κάνετε το παραμικρό ενώ δεν έχει περάσει μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Η βλάβη , μάλλον είναι στόν αυχένα και όχι τόσο στον τραπεζοειδή. Χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Επαναλάβετε μαγνητική και αν είναι καθαρή συνεχιστε με φυσικοθεραπείες.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Kαλησπέρα σας έχετε υποστεί το τραυματισμό του μαστιγίου (wiplash) λεγομένου στην αυχενική μοίρα , η περίοδος του κολάρου έχει παρέλθει , αφήστε το, η σωστή κινησιοθεραπεία είναι αυτη που θα σας βοηθήσει . Μόνο με αποκατάσταση θα επέλθει η σωστή θεραπεία.. Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Κατα πάσα πιθανότητα, με δεδομένο ότι κάνατε εξετάσεις που δεν έδειξαν κάποια άλλη βλάβη, θα ς πρόκειται για αυτό που βιβλιογραφικά περιγράφεται ως "whiplash injury" του αυχένα, μια κάκωση μυών κ συνδέσμων που ναι μεν δεν είναι επικίνδυνη αλλά μπορεί όντως να είναι βασανιστική.
    Χρειάζεται χρόνος, άσκηση , ψυχολογική υποστήριξη και αποφυγή δραστηριοτήτων που επιδεινώνουν τον πόνο ή την ανησυχία.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
    ΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΞΑΜΗΝΟ)ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ. ΠΟΣΕΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ? ΣΥΝΗΘΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΠΙΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ Ο ΜΥΣ. ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΩΡΕΣ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

    Φιλίππου Χριστούλα

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα.βασικα είναι δύσκολος τραυματισμός κ θέλει χρόνο.καλο είναι να αποφύγετε πλέον το κολάρο κ να δυναμώσετε σιγά-σιγά τους μύες σας.εισαστε σε μια χώρα που έχει ικανούς κ καλούς συναδέλφους.δοκιμαστε κ βελονισμό βοηθάει πολύ στον πονο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Το ύψος του κολάρο παίζει ρόλο, και αυστηρά να το φοράτε

    Βασιλειάδης Θεόφιλος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πετρούπολη