• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους μυικους σπασμούς που μπορεί να νιώθουμε κάποιες φορές ποτέ μπορεί να είναι κάτι σοβαρό και να χρήζει εξέτασης? Πολλές φορές λόγω έντονης προπόνησης έχω συχνά πιασίματα στον αυχένα και στους ώμους με αποτελεσμα σε κινήσεις που κάνω με το κεφάλι μου να νιώθω κάποιες φορές ένα πολύ ελαφρυ τιναγμα σαν μυϊκό σπασμο όχι τρέμουλο. Είναι κάτι που μπορεί όντως να συνδέεται με την κίνηση του αυχένα μου εκείνη τη στιγμή?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσε. Απλά λόγω της έντονης άσκησης που αναφέρατε, καλό θα ήταν μια εβδομαδιαία επίσκεψη σε φυσικοθεραπευτή/τρια. Έντονη άσκηση και φυσικοθεραπεία πρέπει να συμβαδίζουν εαν θέλουμε να γίνεται για αρκετό καιρό.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Γενικά δεν είναι κάτι σοβαρό. Εαν επιμένει μιλήστε με το γιατρό σας ή επικοινωνήστε με εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή στο manual therapy ο οποίος μπορεί να κάνει μια πρώτη εκτίμηση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό και να μην σας ανησυχεί.....Η έντονη προπόνηση καταπονει το μυικο μας σύστημα....

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας,
    Οι μυϊκοί σπασμοί είναι κάτι που δημιουργείται στο σώμα μας κατά κύριο λόγο για να μας προστατεύσει από τραυματισμούς. Το πιο σωστό για το σώμα μας είναι να χαλαρώνουμε το συντομότερο δυνατόν έναν μυϊκό σπασμό ώστε να μην αρχίσει στη συνέχεια ν παράγει συμπτώματα. Είναι πιθανό να συνδέεται με την κίνηση του αυχένα σας καθώς ενδεχομένως τότε να κινείται ο αντίστοιχος μυς.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα! Για να σας πει κάποιος σίγουρα θα πρέπει να σας έχει εξετάσει! Παρ'ολα αυτά στα πλαίσια έντονης άσκησης, θα μπορούσε να είναι φυσιολογικά αυτά τα "πιασίματα" και οι "σπασμοί". Οι οποίοι όντως πολύ πιθανόν να συνδέονται με την κίνηση του αυχένα!
    Θα μπορούσατε μετά από μια τέτοια προπόνηση να κάνετε κάποιες διατάσεις στον αυχένα και τους ώμους για αποφόρτιση- χαλάρωση!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας οι μυϊκοι σπασμοί οφείλονται λόγω του ότι δεν γίνεται σωστή αποκατάσταση και διαχείριση στην προπόνηση στον κύκλο των διαστάσεων και παλαιότερων βραχύνσεων η σωστή αποκατάσταση και φυσικοθεραπεία θα σας βοηθήσει στην καλύτερη διαχείριση της προπόνησης
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Πραγματι ενδέχεται να συνδέεται με την κίνηση του αυχενα. Οι μυθικοί σπασμοί εμφανίζονται σε αδύναμους μυς -αδυναμους για το φορτίο που δέχονται. Μια εξέταση από φυσικοθεραπευτή μπορεί να εντοπίσει τους μυς που θέλουν περισσότερη ενδυναμωση για να διαμορφώσεται την προπόνηση. Επίσης μια.προσαρμοσμενη θεραπεια μαλαξης θα μπορούσε να ανακουφίσει τα σύμπτωμα. Στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα
    Οι μυϊκόι σπασμοί είναι καμπανάκι ότι πρέπει να χαλαρώσεις τις προπονήσεις σου
    Εμάς μυϊκός σπασμός και όχι ένα πιάσιμο μετά την προπόνηση μπορεί να οδηγήσει σε θλάση

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, βεβαίως και μπορεί να συνδέεται με την κίνηση του αυχένα. Οι μυικοί σπασμοί πρέπει να αντιμετωπιστούν μέσω της φυσικοθεραπείας για να σταματήσουν οι ενοχλήσεις που έχετε και να ξεμπλοκάρει ο αυχένας σας και οι κινήσεις σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση