• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/03/2023

Καλησπερα πριν εναν χρονο διαγνωστικα με διαφραγματοκηλη! παιρνω παντοπραζολη που και που για να ελεγχω το οξυ, μου ειπαν να αποφυγω το χειρουργειο. Αλλα τωρα τελευταια οι καουρες ειναι σχεδον καθημερινες και εντονες και εχω πολυ συχνα ταση για εμετο. Εχω δυο ερωτησεις: 1)μηπως θα ηταν καλυτερα να κανω την εγχειρηση; 2) μπορει η κηλη να ευθυνεται στο οτι νιωθω οτι δεν αναπνεω καλα;

9 ειδικοί απάντησαν

  • 1) ειναι πολυ ευκολο να διαχειριστειτε την κηλη με λαπαροσκοπικη αντιμετωπιση
    2) εαν ειναι πολυ μεγαλη τοτε ειναι ενας λογος που νιωθετε αυτο

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Πιθανώς δεν έχετε εξανλήσει όλες τις δυνατότητες των μη εγχειρητικών παρεμβάσεων. Απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο για σωστή καθοδήγηση πριν να αναζητήσετε μίαν χειρουργική παρέμβαση.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας,
    η γενική αρχή είναι ότι όταν μια διαφραγματοκήλη είναι ασυμπτωματική να μην την πειράζουμε (ΜΟΝΟ σε αυτή την περίπτωση).
    Στην περίπτωση όμως που προκαλεί ενοχλήματα, όπως είναι ο πόνος, η παλινδρόμηση φαγητού, οι έμετοι & η δύσπνοια θα πρέπει οπωσδήποτε να χειρουργηθεί ο ασθενής, γιατί ο κίνδυνος αιμορραγίας & εισρόφησης είναι πολύ μεγάλος. Είναι σοβαρές επιπλοκές & μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την ζωή του ασθενούς.
    Η λαπαροσκοπική αποκατάσταση της διαφραγματοκήλης είναι μια μέθοδος ανώδυνη & αποτελεσματική που βελτιώνει άμεσα την ποιότητα ζωής των ασθενών.
    Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας

    Χρυσοβεργίδης Φαίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Η διαφραγματοκηλη ειναι κατασταση που προκαλει εντονη παλινδρομηση.Απο εκει και μετα αναλογα με τα ευρηματα της γαστροσκοπησης οσον αφορα τον οισοφαγο και αναλογα με την κλινικη εικονα προχωραμε σε λαπαροσκοπικη αποκατασταση κατα Niessen

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Να κάνετε νέα γαστροσκοπηση
    Και μάλλον θα χρειαστεί επεμβαση

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • 1. Η ένδειξη για χειρουργείου συνήθως τίθεται όταν ο ασθενής δεν ανταποκρίνεται πλέον στην φαρμακευτική αγωγή . Εάν τα συμπτώματα συνεχίζονται παρά την αγωγή, τότε χρειάζεστε ή αύξηση της δόσης( εφόσον είναι αυτο δυνατό ), ή χειρουργείο . Πρέπει να αναλογιστείτε ότι η αγωγή είναι πρακτικά εφ'όρου ζωής.
    2. η διαφραγματοκήλη μπορεί να σχετίζεται με τη δυσκολία που αισθάνεστε στην αναπνοή

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Φυσικά πρέπει να αντιμετωπισθεί λαπαροσκοπικά αφού προηγηθεί μανομετρία. Η είσοδος του στομάχου στο θώρακα επηρεάζει την αναπνοή. Επιπλέον η παλινδρόμηση δημιουργεί εισροφηση στους πνεύμονες.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Η απάντηση είναι α) μάλλον ναι, και β) ναι. Υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις για τη χειρουργική αποκατάσταση διαφραγματοκήλης. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν χειρουργό και να συζητήσετε αναλυτικά επί του θέματος.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Με την συμπτωματολογία που περιγράφετε η χειρουργική αντιμετώπιση είναι απολύτως ενδεικνυόμενη. Η δυσκολία στην αναπνοή μπορεί να αποτελεί σύμπτωμα της διαφραγματοκήλης σας

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη