• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/04/2023

Καλησπέρα. Έχω πόνο λίγες ώρες μετά το φαγητό,και μετά το βράδυ Κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνάω από τον πόνο ,πολύ αέρας στην κοιλιά .φούσκωμα και πονος .τάση για εμετό και ζαλάδες. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό?

20 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν απαραίτητο να επισκεφτείτε κάποιον γαστρεντερολόγο για αξιολόγηση των συμπτωμάτων σας και διάγνωση της κατάστασής σας. Εφόσον γνωρίζετε τη διάγνωση, είναι πιθανό να χρειαστεί η δημιουργία ενός κατάλληλου διατροφικού πλάνου από διαιτολόγο. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Πολλοί οι παράγοντες πού μπορεί να επηρεάζουν.
    Η περίπτωση σάς χρήζει εξατομικευμένη προσέγγιση.
    Για τον λόγο αυτό θα σας προτείναμε να δρομολογησετε το ραντεβού σας μαζί μας ώστε να σας βοηθήσουμε με αποτελεσματικότητα.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα γαστρεντερικά αυτά συμπτώματα παραπέμπυν σε πάθηση του γαστρεντερικού, όπου θα χρειαστεί διάγνωση από κατάλληλο γιατρό καθώς τα αίτια μπορεί να ποικίλουν.

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να οφείλονται σε κάποια πάθηση του γαστρεντερικού συστήματος. Αρχικά καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον γαστρεντερολόγο ο οποίος θα σας συστήσει τις κατάλληλες εξετάσεις ώστε να κάνει τη διάγνωση. Μετέπειτα, με βάση τη διάγνωση, θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα πλάνο διατροφής που θα σας βοηθήσει στον περιορισμό των συμπτωμάτων. Είμαι στη διάθεσή σας για ο,τι με χρειαστείτε.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, καλό είναι να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιο γαστρεντερολόγο, σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα με το έντερο αλλά χρειάζεται διερεύνηση και εξετάσεις! Ο κατάλληλος να σας βοηθήσει είναι ο γαστρεντερολόγος!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλό θα ήταν να κρατήσετε ένα διατροφικό ιστορικό για να παρατηρήσετε ίσως ποιες τροφές σας ενοχλούν κ να επισκεφθείτε ένα γαστρεντερολογο.

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας καλό είναι να κάνετε μια γαστροσκόπηση και ακολουθήσετε μια διατροφή χαμηλή σε λιπαρά!!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Όπως απάντησα και σε άλλη ερώτηση, μεγάλη σημασία έχει ο τρόπος που τρώμε.
    Ξεκινήστε με το πρώτο βήμα, να τρώτε μασώντας καλά κάθε μπουκιά και όχι γρήγορα. Δώστε χρόνο στο γεύμα σας και γενικά αποφύγετε πολύ λιπαρά και με πολλά καρυκεύματα γεύματα.

    Αν μπορείτε φάτε το φαγητό σας σε δύο φάσεις αφήνοντας ένα κενό 20-30 λεπτά.
    Αποφύγετε να ξαπλώσετε αμέσως μετά το φαγητό. Ξαπλώστε 2-3 ώρες ΜΕΤΑ το τελευταίο γεύμα και πάντα με 2 μαξιλάρια στη πλάτη σας ή με ανάκλιση το στρώμα ή το κρεββάτι.

    Σε κάθε περίπτωση θα σας πρότεινα επικοινωνία και εξέταση από γαστρεντερολόγο

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Ειναι πιθανο να καταναλωνετε μεγαλες ποσοτητες τροφης πριν την κατάκλιση και γιαυτο να εχετε αυτα τα συμπτωματα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η πιθανότερη εκδοχή είναι οτι έχετε κάποια μορφή ευερέθιστου εντέρου. Σίγουρα, θα πρέπει να σας δει γαστρεντερολόγος.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποια ευαισθησία στο έντερο. Επομένως καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον γαστρεντερολόγο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα. Οι ενοχλήσεις σας πιθανότατα οφείλονται σε βακτηριακή υπερανάπτυξη στον γαστρεντερικό αυλό. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο για να γίνει η σωστή διάγνωση. Εάν πρόκειται πράγματι για βακτηριακή υπερανάπτυξη, αντιμετωπίζεται εύκολα με διάφορες διατροφικές παρεμβάσεις όπως χρήση προβιοτικών ή με low fodmap διατροφή μέχρι να υποχωρήσουν τα συμπτώματα.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλημέρα.
    Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αυτό που περνάτε, αλλά δυστυχώς δεν είμαι αρμόδια να κάνω διάγνωση. Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε έναν γαστρεντερολόγο.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Χαίρετε
    Σαφώς θα πρέπει να επισκευθείτε γαστρεντερολόγο. Εαν αυτή η κατάσταση προέκυψε μετά από κάποια φαρμακευτική θεραπεία ή από έντονο στρες, το πιο πιθανό είναι να σας πει ότι υπάρχει θέμα δυσβίωσης (διαταραχή της χλωρίδας του εντέρου), ενδεχομένως και να διαγνώσει μια κατάσταση που χαρακτηρίζεται ως SIBO (Small Intestine Bacterial Overgrowth, ελληνιστί βακτηριακή υπερανάπτυξη λεπτού εντέρου). Καμία από τις δύο καταστάσεις δεν είναι ανησυχητικές αλλά καλά θα είναι να κάνετε κάτι για αυτό. Πιθανόν να σας προτείνει να κάνετε ένα τεστ εκπνοής για ανίχνευση υδρογόνου ή ενδεχομένως και άλλες αντισωμικές εξετάσεις. Το πιθανότερο είναι να σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλημέρα σας! ελέγξτε Για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε γαστρεντερολόγο, καθώς επίσης κάντε ένα ultrasound U/S άνω κάτω κοιλίας ώστε να ελέγξετε και τη χολή σας!!!

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Θα πρέπει να κάνετε υπέροχο άνω κοιλιάς και ενδεχομένως γαστροσκοπηση

    Λεμονίδου Αναστασία

    Γενικός Γιατρός

    Κολωνάκι

  • Καλό θα είναι πολύ αργά να μην τρώτε το βράδυ και να επιλέγετε τροφές που δεν είναι τόσο ερεθιστικές για το στομάχι ώστε να μην προκαλούνται συμπτώματα φουσκώματος, αέρα στην κοιλιά, πόνο και τάση για εμετό. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να κάνετε συνειδητά τις σωστές επιλογές για ένα πιο ελαφρύ βραδινό γεύμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Επίσης θα πρέπει να αφήνετε τουλάχιστον 2 με 3 ώρες απόσταση από το βραδινό γεύμα μέχρι τον ύπνο σας ώστε να επιτευχθεί καλύτερη ποιότητα του ύπνου όπου και αυτό θα βελτιώσει τα ανωτέρω συμπτώματα. Επιπρόσθετα θα πρέπει να αποφεύγετε τα μεγάλα και ογκώδη γεύματα ειδικά τις βραδινές ώρε... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπερα

    Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορούν να σχετίζονται με το φούσκωμα κ την δυσφορία
    Πχ τι τρώτε κ πόση ώρα πριν κοιμηθείτε
    . Ποσο συχνά
    Πρέπει να κλείσετε ένα ραντεβού να δούμε με ποιες τροφές σχετίζεται το φούσκωμα σας κ να βρούμε την κατάλληλη αντιμετώπιση για εσάς

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Είναι πιθανό να πάσχετε από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο για εξετάσεις και διάγνωση και μετά να ακολουθήσετε φαρμακευτική αγωγή και την κατάλληλη διατροφή.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Καλησπέρα σας αυτό μοιάζει με κάποια πάθηση του γαστρεντερικού (ευερέθιστο έντερο, κολίτιδα). Ο παθολόγος σας θα μπορούσε να σας κάνει μια διάγνωση. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε στρες, κακή διατροφή ή και κάποια προδιάθεση. Σε κάθε περίπτωση αφού πάρετε μια διάγνωση θα σας βοηθούσε πολύ μια επίσκεψη σε διαιτολόγο ώστε να βρείτε μαζί ποια τρόφιμα επιδεινώνουν την κατάσταση

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί