• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

Καλησπερα εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την αναισθησια Ποιος ειναι ο λογος που ο οδοντιατρος προτεινει να μην καταναλωσουμε τεοφη για τουλαχιστον 2 ωρες

13 ειδικοί απάντησαν

  • Κυριως αποτροπη αυτοτραυματισμου λογω μουδιασματος.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Γιατί μπορεί να δαγκώσετε κατά λάθος την γλώσσα ή το χείλος κ να το τραυματίσετε

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Ο λόγος που δίνεται αυτή η οδηγία είναι για να μην δαγκωθεί κατάλαθος από τον ασθενή κάποιο ανατομικό μόριο του στόματος (όπως χείλος ή γλώσσα) επειδή, καθότι μουδιασμένο, δεν θα νιώσουμε πόνο αν δαγκωθούμε.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Μπορεί να δαγκωθείτε ασυναισθητα .

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ωστε να μην δαγκωσετε το χειλος/μαγουλο/γλωσσα τα οποια ειναι μουδιασμενα κ πιθανα δενθα το καταλαβετε

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν λεγεται κατι τετοιο σχετικα με την αναισθησια.συνηθως λεγεται μετα απο καποιο σφραγισμα οτι καλο ειναι να "φυλασσεται" ωστε να πηξει καλα κ να μην υποσχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. απλά για να καταλαβαίνετε τι κάνετε να μην δαγκωθείτε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν έχει να κάνει με την αναισθησία. Έχει να κάνει με τις φυσαλίδες αέρα που μπορεί να εγκλωβιστούν στα υλικά που χρησιμοποιεί.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Προκειμένου να αποφευχθεί τραυματισμός των μαλακών ιστών- πχ γλώσσα,χείλια κλπ - που έχουν αναισθητοποιηθει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπερα.Ο λογος ειναι επειδη δεν μπορουμε να ελενξουμε τα χειλη και τα μαγουλα και μπορει καποιος να δαγκωθει και να τραυματιστει.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Η αναισθησία ''φεύγει'' σε περίπου 2 ώρες, για αυτό και δεν προτείνουμε να καταναλώσετε τροφή εάν δεν ξεμουδιάσετε!
    Μπορεί να δαγκωθείτε επειδή είστε μουδιασμένος/η.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • ο λογος ειναι σχετικα απλος αν προκειται για κατω στελεχιαια μουδιαζει η γλωσσα και το χειλος με συνεπεια να υπαρχει κινδυνος να δαγκωθειται και να κανετε πληγη ομοιοσ και πανω

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα. Θα ήταν προτιμότερο να ρωτήσετε τον οδοντίατρό σας. Υποθέτω οτι σας προστατεύει από το να δαγκωθείτε.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος