• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/05/2023

Καλημερα! προσφατα εκανα εναν υπερηχο λογω διαφραγματοκηλης και εδειξε μερικη σύσπαση χοληδόχου κύστης. Τι σημαινει αυτο; πρεπει να το κοιταξω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως εσείς πως χοληδόχου κύστεως συμβαίνει όταν δεν έχετε μείνει νηστικοί για τουλάχιστον τέσσερις με 5 h πριν το υπέρηχο. Συνήθως όπως σας αναφέρω. Πρέπει να επαναλάβετε το υπέρηχο και επι ευρημάτων Περαιτέρω έλεγχος.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Πιθανότατα είχατε φάει πριν τον υπέρηχο. Για κάθε ενδεχόμενο καλύτερα να επαναλάβετε την εξέταση.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Μπορεί να μην σημαίνει τίποτα,αλλά το σωστό είναι να σας δει χειρουργός μαζί με το υπερηχο

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΠΙΘΑΝΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΙΧΑΤΕ ΦΑΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ. Η ΧΟΛΗΔΟΧΟΣ ΚΥΣΤΗ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΑ ΝΗΣΤΙΚΟΙ. ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ, ΕΠΙ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η σύσπαση της χοληδόχου κύστης είναι μια φυσιολογική λειτουργία του οργάνου. Το μόνο προβλημα είναι οτι δεν φαίνονται πιθανοί λίθοι στην χοληδόχο κύστη

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Συνεσπασμένη χοληδόχος κύστη σημαίνει συνήθως ότι ο εξεταζόμενος είχε γεύμα λιγότερο από 8 h πριν από την εξέταση. Όταν η χοληδόχος κύστη είναι σε σύσπαση, ο υπέρηχος δεν μπορεί να δει πιθανό στερεό περιεχόμενο (πχ λίθους ή «λάσπη»). Πάντως, για τον έλεγχο της διαφραγματοκήλης δεν συνιστάται το υπερηχογράφημα κοιλιάς. Πιθανόν για κάποιον άλλο λόγο σας το συνέστησε ο γιατρός σας.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη