• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/03/2023

καλημέρα. Μόλις έμαθα ότι πάσχω από σκληροατροφικό λειχήνα εξωτερικών γεννητικών οργάνων. Σε τι γιατρό θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ? Γυναικολόγο η Δερματολόγο? Ευχαριστώ

14 ειδικοί απάντησαν

  • Δερματολόγο

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • Δερματολόγο

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Γυναικολογο

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Δερματολογο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Σε δερματολόγο είναι ο πλέον ειδικός. Πρόκειται για αυτοάνοσο νόσημα του δέρματος αλλά και των βλεννογόνων όπως ο κόλπος και το αιδοίο. Υπάρχουν πολλές δερματολογικές κρέμες που βοηθούν αυτό το χρόνιο νόσημα, ώστε να μην εξελιχθεί και κάνει ατροφία στα γεννητικά όργανα. Υπάρχουν και επεμβατικές πράξεις όπως το PRP που είναι το πλούσιο σε αιμοπετάλια και αυξητικούς παράγοντες κομμάτι του αίματος και γίνεται τοπικά με μορφή ενέσεων. Επίσης, βοηθούν και τα εμφυτεύματα τοπικά, υαλουρονικού οξέος.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας σε πρώτη φάση σε δερματολόγο αφού αφορά τα εξωτερικά γεννητικά όργανα και αυτός θα σας παραπέμψει σε γυναικολόγο αν χρειάζεται ,σαφώς και δεν παραλείπετε τον ετήσιο γυναικολογικό σας έλεγχο και το τεστ pap

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γυναικολογο που ασχολείται με κολποσκοπηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Δερματολόγο.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • και οι δυο ειδικότητες μπορούν να βοηθήσουν

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Γεια σας, και οι δύο ειδικότητες μπορούν να διαχειριστούν την παθολογία αυτή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Ως κατασταση μπορει να αντιμετωπιστει εξισου κ απο τις δυο ειδικοτητες ,αρχικα ομως πρεπει να επιβεβαιωσετε με βιοψια οτι πασχετε απο λειχηνα κ κατοπιν να ακολουθησετε θεραπεια .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Αγαπημένη μου καλύτερα σε δερματολόγο να σας δώσει κάποιες κρέμες κορτιζονούχες ίσως να ξέρετε χρειαστεί να γίνει και βιοψία

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Δερματολόγο, με εμπειρία

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας