• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/05/2023

Γεια σας. Μετά από ποσό καιρό εμφανίζονται τα συμπτώματα της λοιμώδης μονοπυρήνωσης? Οι αμυγδαλες μου ήταν πρησμενες και μετά από δυο μέρες πρήστηκαν και του φίλου μου χωρίς να έχουμε έρθει σε καμία επαφή. Εγώ έκανα εξετασεις και βγήκα θετικος στην λοιμώδη μονοπυρήνωση. Υπάρχει περιπτωση να τον έχω κολλήσει λοιμώδη? Ή μπορεί να μετέδωσα απλά την αμυγδαλιτιδα που έχω?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η λοιμώδης μονοπυρήνωση είναι κοινώς η νόσος του «φιλιού».

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Συνήθως η περίοδος επώασης της λοιμώδους μονοπυρήνωσης ειναι 4-6 εβδομάδες οποτε και εμφανίζονται τα συμπτώματα (Οχι παντα καθώς κάποιοι μπορει να ειναι και ασυμπτωματικοί). Το τεστ αντισωμάτων για τον ιο που προκαλεί τη νόσο μπορει να γινει τουλαχιςτον δυο εβδομάδες μετα την έκθεση (χωρίς ομως και παλι αυτο να ειναι απόλυτα βέβαιο πως θα βγει θετικό).

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν έχετε έρθει σε καμία επαφή δεν μπορεί να τον έχετε κολλήσει τίποτα από τα δύο. Από την άλλη για να πρηστηκαν και οι δικές του δύο μέρες μετά ίσως κόλλησε πχ από κοινές επιφάνειες. Όπως και να έχει πρέπει να τον δει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να του συστήσει την κατάλληλη θεραπεία

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Η λοιμώδης μονοπυρήνωση μεταδίδεται πάρα πολύ εύκολα, με το σάλιο, με κοινή χρήση ποτηριών - μαχαιροπήρουνων, λέγεται και νόσος του φιλιού. Αν τις προηγούμενες μέρες πριν την εκδήλωση των συμπτωμάτων σου είχατε συναντηθεί με τον φίλο σου, είναι πολύ πιθανό να έχει κολλήσει. Οι εξετάσεις αίματος θα δώσουν την απάντηση.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ 10-60 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ. ΟΠΟΤΕ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΧΑΤΕ ΕΠΑΦΗ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΚΟΛΗΣΕΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΗΜΕΡΕΣ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη