• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/05/2023

εχω πονο 3 μηνες στην ανω πλατη δεξια κανω φυσικοθεραπειες δεν εχω δει διαφορα τι να κανω ?

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Το είδος των φυσικοθεραπειών που κάνατε μπορεί να μην ήταν το ιδανικό . Χρειάζεται συνδυασμών μηχανημάτων και όχι μόνο μαλάξεις κατά βάση.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Αν έχετε κάνει αρκετές συνεδρίες και δεν έχετε δει διαφορά ίσως είναι καιρός να επισκεφτείτε έναν ορθοπεδικό (εκ νέου αν το έχετε ήδη κάνει). Είτε δε σας βοηθάει ο συνάδελφος που σας έχει αναλάβει είτε είναι άλλη η παθολογία που έχετε. Εκτός αν δεν έχετε κάνει πολλές συνεδρίες και πρέπει απλά να κάνετε λίγη υπομονή ακόμα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Χρειάζεστε Ορθοπεδικό. Η φυσικοθεραπεία είναι βοηθητική. Πρέπει να τεθεί διαγνωση. Με χαρά θα σας περιμένουμε να σας λυσουμε το πρόβλημα εις το ιατρείο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Γειά σας,
    Χρειάζετε να διερευνηθεί η αιτία που ξεκινά ο πόνος.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • καλημερα σασ καλο θα ηταν να αξιολογησουμε ολιστικα την σταση σασ το μεγεθοσ τησ βλαβησ αν συνηπαρχει καποια αλλο ζητημα εχει μια πολυπλοκοτητα ενα ζητημα μην απογοητευεστε μπορουμε να το συζητησουμε και να βρουμε καποια ακρη

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλημερα σας, μιλήστε με τον φυσικοθεραπευτή σας ίσως για αλλαγή του προγράμματος φυσικοθεραπειας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω πως ξεκίνησε ο πόνος κ τι κάνετε εδώ κ 3 μήνες δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά.

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλό θα ήταν να γίνει μία κλινική αξιολόγηση στον αυχένα σας. Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τοπικά μυϊκό και γι’ αυτό δεν περνάει με τοπική φυσικοθεραπεία. Το manual therapy και ενδεχομένως ο βελονισμός να σας βοηθήσει ιδιαίτερα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διερευνηθεί η αιτία του πόνου και όχι η προσπάθεια εξάλειψης του συμπτώματος.

    Physio Pro - Κουράκου Μαλβίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει γιατρος για να σας κατευθύνει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να γίνει επαναξιολόγηση πώς οι γειτονικές δομές και οι κινητικές αλυσίδες, όπως ο αυχένας, η θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης και ο ώμος, επηρεάζουν τη φόρτιση στη συγκεκριμένη περιοχή που εκδηλώνεται ο πόνος. Επίσης ελέγξτε μήπως συνυπάρχει σκολίωση και πού, ευθειασμός αυχένα και πρόσθια προβολή ώμου, συνήθεις αιτίες εμμένουσων συμπτωμάτων. Κατόπιν καθορίστε πλάνο νέας θεραπείας.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας πρέπει να εξεταστείτε κλινικά και να κάνετε μαγνητική τομογραφία .

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη

  • Καλό θα ήταν πριν κάνετε φυσικοθεραπείες ή εφόσον κάνετε και ο πόνος επιμένει να επισκεφτείτε έναν Ορθοπαιδικό να σας εξετάσει κλινικά. Μπορεί να πρόκειται για κάποια παθολογία του ώμου σας ή άλλης μυοσκελετικής αιτιολογίας.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Δεν έχει γίνει εύστοχη διάγνωση από την αρχή!
    Χρειάζεσαι περαιτέρω διερεύνηση και φυσιοθεραπευτική αξιολόγηση.

    Τσαντίλας Θεοφάνης

    Φυσικοθεραπευτής

    Τρίκαλα