• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/03/2023

Έχω διαγνωστεί χρόνια πριν με αβαθή τροχλια στα γόνατα και με ψηλή καμάρα στο δεξί πέλμα. Χωρίς να ξέρω αν έχουν σχέση, εδώ και σχεδόν ένα χρόνο κάθε βράδυ δυσκολεύομαι να κοιμηθώ αφού όταν ξαπλώσω, νιώθω περίεργα το δεξί μου πόδι σαν μούδιασμα ή κάτι σαν αδυναμία με αποτέλεσμα να μην μπορώ για ώρα να μείνω ήσυχος αλλά συνεχώς να πρέπει να κουνάω τα πόδια ως λύση στο να νιώθω καλύτερα. Τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας πρότεινα να κάνετε μια μαγνητική τομογραφία στην οσφυϊκή σας μοίρα να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο πίεσης των νευρικών ριζών

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μπορει αυτα που μου περιγράφεται σαν συμπτωματα..να μην συνδέονται με τα μουδιασματα. Μια κλινικη εξεταση θα σας έλυνε τις απορίες

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Σύσταση για μαγνητική γόνατος.πιθανη αρχόμενη χονδροπαθεια

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Θα πρέπει να ελεγχθείτε μήπως και υπάρχει κάποιο πρόβλημα από νευρο της οσφυϊκής μοίρας επίσης

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεται ομοιαζουν με ένα συνδρομο γνωστο ως "συνδρομο ανήσυχων κατω ακρων". Το Σύνδρομο Ανήσυχων Άκρων (Restless Legs Syndrome – RLS) είναι μια διαταραχή του ύπνου που προκαλεί μια έντονη, συχνά ακατανίκητη επιθυμία για κίνηση συνηθεστερα των κατω άκρων σας και συνοδεύεται από διάφορες αισθήσεις στα άκρα, όπως δυσφορία, μυρμήγκιασμα, τράβηγμα, κάψιμο ή πόνο.
    Στη διαγνωστική προσπέλαση του RLS πραγματοποιείται μια πλήρης νευρολογική εξέταση για τυχόν συνύπαρξη άλλης νευρολογικής νόσου ή νόσου του κυκλοφορικού και συχνά χρειάζονται μια σειρά από εξετάσεις αίματος για να αποκλειστούν ιατρικές παθήσεις που σχε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Δεν ταιριάζει το σύμπτωμα με τις διαγνώσεις. Υπάρχουν εξετάσεις;

    Παπαϊωάννου Κ. Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Όπως το περιγράφεται δεν νομίζω πως σχετίζονται αυτά με τα τωρινά συμπτώματα. Ίσως είναι κάποια ισχιαλγία που ξεκινάει από πρόβλημα στην μέση σας

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανον να προκειται γι αυτο που λεμε "χονδροπαθεια της επιγονατιδος" και συνηθως αρκει ασκησιολογιο για τους τετρακεφαλους

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Μοιάζει με το σύνδρομο ανήσυχων ποδιών. θα με βοηθούσε πολύ κλινική εξέταση για να μπορέσω να σας βοηθήσω αποτελεσματικά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Έχει να κάνει με την μέση σου, αφορά το ισχιακο νευρο

    Βασιλειάδης Θεόφιλος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πετρούπολη