• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/05/2023

Έπαθα καταγμα έξω σφυρου πριν..7 βδομάδες . Ήταν ήπιο καταγμα (μικρό) .εβαλα νάρθηκα για 6 βδομάδες και το παρακολουθούν με ακτίνες κάθε 2 βδομάδες.... Μου είπαν να βγάλω τον νάρθηκα πριν μια βδομάδα και να το φορτίζω σιγά σιγά.... Είναι ακόμα πολύ πρησμενο και όταν πατάω πονάω στο σημείο του σπασίματος αρκετά και το νιώθω αδύναμο... Επίσης από το πριξιμο δεν κουναει εύκολα πάνω κάτω για να περπατήσω σωστά.... Είναι λογικό που είναι ακόμα πρησμένο η μπορεί να έχει φλεγμονή και να μην το έχουν δει?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Το όλο σενάριο μου φαίνεται απολύτως λογικό.Μικροβιακή φλεγμονή μου φαίνεται μάλλον απίθανη.Θέλετε οπωσδήποτε παρακολούθηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι λογικό να είναι πρησμένο και απ´τη στιγμή που είστε σε παρακολούθηση θα καθορίσουν οι συνάδελφοι το πλάνο αποκατάστασης (σε ότι αφορά το εύρος κίνησης). Δε θεωρώ υπαρκτό το σενάριο φλεγμονής όπως το περιγράφετε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Ναί. Το κάταγμα ολοκληρώνει την διεργασία μετά από 1,5 ή 2 χρόνια ανάλογα. Για όλο αυτό το χρονικό διάστημα θα είναι οιδηματώδες και διογκωμένο, ειδικά όταν το κουράζετε.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Απολύτως λογικό
    Το διάστημα τον 6-7 βδομάδων είναι αρκετό για την επούλωση ομως για άλλο τόσο θα έχετε κάποια λειτουργικά ενοχλήματα λόγω νάρθηκα , ακινησίας κτκ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Είναι λογικό να υπάρχει ακόμα οίδημα και δυσκαμψία

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι λογικό να υπάρχει σχετικό οίδημα και δυσκαμψια στη βαδιση. Μέχρι να βρει σταδιακά την ελαστικότητα της η άρθρωση και να μην υπαρχει πρήξιμο θα περασουν 4-6 μήνες από το κάταγμα.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Αγαπητέ μου κύριε, έχετε πολλές ενοχλήσεις μετά από ένα κάταγμα σφυρού. Εϊναι ανάγκη να ελεγχθείτε κλινικά και με ακτινογραφίες. Πιθανόν να σας είχαν συστήσει να χειρουργηθείτε, αν λάβουμε υπ' όψιν ότι σας έκαναν ακτινογραφίες κάθε εβδομάδα, αλλά εσείς δεν δεχτήκατε. Θα ήταν φρόνιμο να έλθετε στο ιατρείο με ό,τι ακτινογραφίες έχετε για να δούμε την κατάσταση από κοντά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το πριξημο είναι φυσιολογικό τους πρώτους 3 με 6 μήνες.Θελει φυσικοθεραπεία και εάν συνεχιστεί και δε βελτιωνιη κατάσταση πρέπει να το δείτε.Με την προϋπόθεση ότι το καταγμα έχει πορωθει στη θέση του

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η φλεγμονή είναι κάτι δύσκολο να ξεφύγει από τους συναδέλφους. Θα πρέπει να ακολουθήσετε πρόγραμμα φυσικοθεραπειών μετά απο τόσο καιρό ακινητοποίησης. Μετά το τέλος τους χρειάζεται εξέταση από ορθοπαιδικό χειρουργό

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη