• Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Καλησπέρα έχω βεβαιωμένη παλινδρόμηση οξέων και κάνει θεραπεία με peptan .Η διαφορά αυτή τη φορά είναι υπερβολική πίκρα στο στόμα σε ότι τρώω και κάψιμο στο λαιμό .Γιατί δεν λειτουργεί το χάπι αυτή τη φορά ;Ευχαριστώ .

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γαστροσκόπηση κάνατε; Διαφραγματοκήλη, Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπάρχει; Αν ναι χειρουργική θεραπεία

    Γεωργόπουλος Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα χάπια έχουν περιορισμένη ικανότητα δράσης. Πιθανόν να χρειάζεστε χειρουργείο.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Ίσως γιατί θα έπρεπε να είχατε υποβληθεί σε γαστροσκόπηση για αναζήτηση της αιτίας παλινδρόμησης;
    Ίσως γιατί το φάρμακο που λαμβάνετε είναι παλαιό και όχι τόσο αποδοτικο όσο νεότερα ή συνδυασμός;
    Ίσως ο γαστρεντερολόγος σας που γνωρίζει όλο το ιστορικό σας, πιθανές εξετάσεις στις οποίες έχετε υποβληθεί, άλλα φάρμακα που λαμβάνετε κτλ θα μπορέσει να σας βοηθήσει περισσότερο...

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Το peptan δεν είναι θεραπεία για την παλινδρόμηση.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση συνήθως βελτιώνεται με τη φαρμακευτική αγωγή, ωστόσο κάποιοι ασθενείς εμφανίζουν ανθεκτική στη θεραπεία ΓΟΠ που δε βελτιώνεται με τα αντιόξινα και κατασταλτικά της παραγωγής οξέος φάρμακα. Σε αυτή την περίπτωση η αντιμετώπιση τελικά είναι χειρουργική με αντιπαλινδρομική επέμβαση (συνήθως λαπαροσκοπική θολοπλαστική τυπου Nissen).

    Αλεβιζάκης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Παγκράτι

  • Καταρχάς, η αντιμετώπιση της παλινδρόμησης προϋποθέτει κάποιους διαιτολογικούς και συμπεριφορικούς περιορισμούς και η φαρμακευτική θεραπεία δρα επικουρικά επιπλέον αυτών. Το peptan ανήκει σε κατηγορία φαρμάκων παλαιότερης γενιάς, οπότε ίσως χρειάζεται να προχωρήσετε σε κάτι αποτελεσματικότερο. Εάν όμως είστε άνω των 35 ετών και δεν έχετε υποβληθεί σε γαστροσκόπηση πρόσφατα, η σύσταση είναι να το πράξετε. Για όλα αυτά είναι καλό να επικοινωνήσετε με γαστρεντερολόγο.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο