• Έρπης
  • Υποβλήθηκε 05/04/2023

Διαγνώστηκα με ερπη γεννητικών οργάνων. Είχα την πρώτη μου σεξουαλικη επαφή πριν πέντε μήνες και έκτοτε μόνο με τον συγκεκριμένο ανθρωπο. Ο ίδιος δεν είχε ποτε κάποιο σύμπτωμα. Θα πρέπει να κάνει εκείνος κάποιες εξετάσεις για να ενημερωθεί αν έχει τον ιο;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι μπορεί να γίνουν αιματολογικές εξετάσεις για να το δει και αυτό

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Μόνο αν εμφανίσει συμπτώματα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα μπορούσε να κάνει αν και στην πραγματικότητα η διάγνωση είναι κλινική, όταν εμφανιστούν κάποια συμπτώματα ή βλάβες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αγαπητή φίλη.
    Υπάρχει εξέταση αίματος για τον συγκεκριμένο ιό.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Ο έρπης των γεννητικών οργάνων μεταδίδεται κυρίως όταν είναι σε ενεργή φάση. Αν είχατε επαφή τις ημέρες που είχατε το εξάνθημα τότε το πιο πιθανό είναι να τον έχετε μετάδοση. Αν ο σύντροφος δεν έχει εξάνθημα, δεν χρειάζεται να κάνει κάτι.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Γίνονται εξετάσεις ούρων ή σπέρματος με PCR και αίματος για τα αντισώματα οπου φαίνεται αν το πέρασε παλιά χωρις να το καταλάβει.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ ότι σωστό θα ήταν να εξεταστεί και να ενημερωθεί και ο σύντροφος σας για την λοίμωξη από τον ιο του έρπητα. Μάλλον το πιο σωστό θα ήταν να αναζητηθούν τα αντισώματα του ιου στο αίμα. Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω εδώ γιατί είναι αρκετά σύνθετη η ενημέρωση και η συζήτηση που πρέπει να γίνει στα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν το συγκεκριμένο θέμα. Ζητήστε από τον γυναικολόγο σας να σας εξηγήσει τι ακριβώς πρέπει να ξέρετε και να κάνετε από εδώ και πέρα και είμαι σίγουρος οτι θα σας λύσει όλες σας τις απορίες. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου