• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 12/01/2023

Καλησπέρα σας έχω ήδη δύο παιδιά, αλλά νιώθω έντονα ότι θέλω και τρίτο.Το πρόβλημα είναι ότι είμαι 44ετων.Βλεπω κάθε μήνα ακόμη περίοδο με κάποιες άλλαγες πόνο, ποσότητα ή σε 23 η 24 μέρες δηλαδή νωρίτερα απ'ότι έβλεπα σε 27η28 Επίσης το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι περνώ χρόνια τώρα το dumirox λόγο ιδεοψυχαναγκασμου.... Είναι εφικτό να το καταφέρουμε ή απλά ζω ένα όνειρο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

20 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτόματη εγκυμοσύνη στα 44 είναι απο μόνη της αρκετά δύσκολη, αν ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα, σε συνεργασία με τον ψυχίατρο που σας χορηγεί το dumirox, μπορούμε να δούμε τι εναλλακτικές υπάρχουν και να προσπαθήσετε για εγκυμοσύνη, όπου βέβαια οι περισσότερες πιθανότητες για επιτυχία, είναι με εξωσωματική.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Σιγουρα οι πιθανοτητες φυσικης συλληψης μειωνονται μετα την ηλικια των 40 ετων. Ομως καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη . Οποτε για να μιλησουμε με σιγουρια για τις δικες σας πιθανοτητες θα πρεπει να γινει ενας πληρης ορμονολογικος ελεγχος

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Εάν σε 6 μήνες ελεύθερων επαφών δεν προκύψει κύηση, πράγμα πολύ πιθανό λόγω ηλικίας, θα πρέπει να γίνει έλεγχος υπογονιμότητας και να προχωρήσετε με ΙVF. Οι πιθανότητες επιτυχίας στην ηλικία σας είναι μικρές. Λύση είναι η χρήση ωαρίων δότριας εφόσον δεν προκύψει φυσική σύλληψη ή αποτύχουν οι προσπάθειες λήψης ωαρίων.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Γενικά, παρά το ότι υπαρχει περίοδος, σε αυτή την ηλικία η σύλληψη είναι απίθανη. Εκτός από αυτό προέχει η δική σας υγεία.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Συνενοησου με τον Ψυχίατρο για τις πιθανές παρενέργειες του φαρμάκου και αν θα σε από ρυθμίσει μια νέα εγκυμοσύνη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν ολιστικές θεραπείες που μπορούν με ασφάλεια να σας βοηθήσουν. Για γονιμότητα πρέπει να ακολουθήσετε κάποιο ειδικό πρωτόκολλο προετοιμασίας, με ειδικές εξετάσεις και διόρθωση των παραγόντων που έχουν πρόβλημα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με τον ψυχίατρο αν επιτρέπεται η κύηση με αυτή την αγωγή. Αν επιτρέπεται να γνωρίζετε ότι πολλές γυναίκες συλλαμβάνουν και σε ακόμα μεγαλύτερη ηλικία.... εύχομαι κάθε καλό!

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Αγαπητή φίλη.
    Πρώτα θα κάνεις έναν ορμονικό έλεγχο, με εξέταση αίματος σε ημέρες περιόδου και μετά θα μιλήσεις με το γιατρό σου.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπερα. Στα 44 η εγκυμοσυνη ειναι δυσκολο να συμβει, δεν ειναι ομως εντελως αδυνατον..ζηστε λοιπον το ονειρο, τα ονειρα ομορφαινουν την ζωη. Αν μεινετε εγκυος θα πρεπει να αντικαταστησετε το φαρμακο με καποιο αλλο που θα σας πει ο ψυχιατρος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Πρέπει να συμβουλευτείτε γυναικολόγο που ασχολείται με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή για τις πιθανότητες και τις επιλογές που έχετε.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Θεωρητικά, είναι εφικτό να μείνετε έγγυος, αλλά πρέπει να προηγηθεί ο κατάλληλος ενδοκρινολογικός έλεγχος προκειμένου να πιστοποιηθεί οτι υπάρχει επάρκεια ωοθυλακίων και απουσία άλλων εμποδίων.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας, η επίτευξη εγκυμοσύνης στην ηλικία σας είναι φυσιολογικά λίγο δύσκολη αλλά όχι ακατόρθωτη.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας και καλό θα ήταν να γίνει ένας πλήρης ορμονικός έλεγχος για να μπορέσουμε να δούμε την ποιότητα και την πιθανότητα για σύλληψη όπως και ένα σπερμοδιάγραμμα όποτε θέλετε μπορείτε να μας επισκεφθείτε από κοντά

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η ζωή μας είναι πάντα ένα όνειρο και στο τέλος ένας προορισμός.
    Η ελπίδα είναι το πανί της και ο ουριος άνεμος η κινητηρια δύναμη..
    Φαντάζει ποιητικό αλλά είναι ή αλήθεια..
    Ειμαστε παντα διπλα σας και παντα ετοιμοι να σας προσφερουμε τις καλυτερες μαιευτικες και γυναικολογικες υπηρεσιες έτσι ώστε το λιμάνι του προορισμού σας να γίνει πραγματικότητα. 🌹

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπερα σας. Λόγω του οτι το θέμα που αναφέρετε ειναι λόγο πολύπλοκο η απάντηση εάν θελουμε να ειναι υπεύθυνη κσι σωστή δεν μπορεί να δοθεί απ’εδω. Για αυτο το καλυτερο ειναι μα το συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας η έστω με κάποιον γυναικολόγο της εμπιστοσύνης σας.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καληςπερα σας. Η πιθανότητα για φυσική σύλληψη σε αυτη την ηλικία ειναι μικρότερη απο 5%. Ειναι χαμηλή αλλα οχι μηδενική.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα, η περιοδος έρχεται ακομα με ενα ρυθμό και ειναι καλο. Χρειαζονται καποιες ορμονικές εξετασεις για να ξερουμε πως ειναι η κατάσταση των οοθυκων σας. Οσο αναφορά το φαρμακο που παιρνατε, πρεπει να συζητήστε με τον ιατρό που σας παρακολουθει πως μπορειτε και αν επιτρέπεται να το σταμάτησετε/αλλαξετε ωστε να σας επιτρέπει μια εγκυμοσύνη

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να είναι εφικτό. Σίγουρα όμως Θα πρέπει πρώτα να επισκεφθείτε έναν ειδικό γονιμότητας, είτε εμένα, είτε κάποιον άλλον, να κάνετε μαστογραφία και υπέρηχο μαστών για να είμαστε σίγουροι για το καλώς έχει των μαστών σας, να δούμε λίγο οτι είστε εν τάξει από εξετάσεις, κυστική ίνωση, να κάνετε ορμονικό προφίλ, να δούμε το θυρεοειδή σας, να πάρετε ειδικές βιταμίνες με αντιοξειδωτικά που θα σας βοηθήσουν, ένα σπερμοδιάγραμμα στον σύζυγο, ή πάλι, μην κάνετε τίποτα από όλα αυτά + κάνετε ελεύθερα επαφές και ό,τι γίνει. Το πιο σωστό όμως, πάντοτε, είναι: να το κάνετε οργανωμένα !
    με εκτίμηση,

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καταλαβαίνω πόσο έντονα αισθάνεστε για την απόκτηση ενός τρίτου παιδιού και μπορώ να κατανοήσω την επιθυμία σας να τα καταφέρετε. Δυστυχώς, στην ηλικία των 44 ετών, οι πιθανότητες για επιτυχή φυσική σύλληψη είναι πολύ χαμηλές, 0,5-2% και η πιθανότητα αποβολής ή χρωμοσωμικής ανωμαλίας πολύ μεγάλες. Πρακτικά, με τη χρήση κιτρικής κλομιφαίνης το μέγιστο της πιθανότητας θα ήταν 4-5% για εγκυμοσύνη. Μια λύση που θα μπορούσε να έχει καλά αποτελέσματα θα ήταν η δωρεά ωαρίων αν είναι κάτι που θα σκεφτόσασταν σαν επιλογή. Δεν θα με ανησυχούσε η λήψη του dumyrox τόσο. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό που μπορεί να αξιολογήσ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, σίγουρα η γονιμότητα μιας γυναίκας μειώνεται πολύ μετά την ηλικία των 40, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει πιθανότητες έστω και λίγες να τεκνοποιήσει με φυσικό τρόπο. Σε ότι αφορά την αγωγή που λαμβάνεται καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον ψυχίατρο σας και να συζητήσετε αν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής της αγωγής καθώς το φάρμακο που παίρνετε τώρα μπορεί να είναι τοξικό κατά την εγκυμοσύνη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα