• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 07/09/2023

Κατα τη διαρκεια της διαδικασιας για εξωσωματικη γονιμοποιηση μπορώ να αφαιρεσω φρονιμιτη

18 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι εφόσον ενημερώσετε τον οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Σε γενικες γραμμες ,καθως η διαδικασια μιας εξαγωγης δοντιου ειναι στρεσογονα απο μονη της,θα ηταν προτιμοτερο να την αποφευγατε απο την στιγμη που πιθανολογειται εμμεσως να επιρεασει την γενικοτερα την υγεια σας.Εξαρταται και απο την βαρυτητα της περιπτωσης φρονημιτη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Κανονικά δεν υπάρχει αντένδειξη αλλά καλύτερα ρωτήστε τον γυναικολόγο σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλο θα ήταν να την αναβάλλετε την αφαίρεση του φρονιμητη για αργότερα

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλύτερα όχι. Γιατί θα χρειαστεί σίγουρα αντιβίωση. Να ρωτήσετε τον γυναικολόγο σας όμως

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Θεωρητικά ναι αλλά θα πρέπει να ενημερώσετε και τον γυναικολόγο σας !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Πρέπει να συνεννοηθείτε με τον γιατρό σας γιατί παίζει ρόλο σε ποια φάση βρίσκεστε της προσπάθειας κ μετά απευθυνθείτε σε οδοντιατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι να αποφεύγονται χειρουργικές διαδικασίες που μπορούν να προκαλέσουν stress στον ασθενη μας κατά τη διάρκεια εξωσωματικής γονιμοποίησης. Είναι μια ευαίσθητη περίοδος όπου χρειάζεται ηρεμία. Μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη πάντα με συνεννόηση με τον γυναικολόγο σας

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Αν χρειάζεται να γίνει εξαγωγή δεν είναι αντένδειξη η διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης.
    Σε ποιο στάδιο είστε,στη φάση ωοληψιας ή έμβρυο μεταφοράς?

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Καλυτερα να αφαιρεθεί πριν τη σύλληψη γιατί το στρες μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την όλη διαδικασία ....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Γενικά επιτρέπεται. Δεν υπάρχει αντένδειξη ειδικά όταν υπάρχει έντονη κλινική συμπτωματολογία πόνου. Αυτό όμως εξαρτάται κ από το είδος της εξαγωγής (απλή -χειρουργικη), από την κρίση του εκάστοτε γυναικολόγου, από το εάν μπορεί να αναβληθεί για λίγο αργότερα κ.α. Καλό είναι να συναποφασιζεται μεταξύ θεράποντα οδοντιάτρου κ θεράποντα γυναικολόγου. Ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αυτο μπορει να σας το απαντησει με σιγουρια ο γυναικολογος ο οποιος σας εχει αναλαβει και γνωριζει ολο το ιατρικο σας ιστορικο.Οπως και να χει,το ασφαλεστερο ειναι οτιδηποτε ιατρικης/οδοντιατρικης φυσεως χρειαστει να κανετε,ο γιατρος/οδοντιατρος σας να ειναι σε επικοινωνια με τον γυναικολογο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σε αυτές τις περιπτώσεις και γενικά σε εγκυμοσύνες, οι οδοντίατροι πράττουμε, ότι μας πουν οι γυναικολόγοι, οπότε ο γιατρός σας, θα δώσει το πράσινο φως ,ή όχι.
    Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα
    Ναι μπορείτε

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η σύσταση είναι ότι εάν δεν είναι απαραίτητο να προτιμήσετε να κάνετε οδοντιατρικές επεμβάσεις στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης
    Για την εξωσωματική καλό είναι να συμβουλευτείτε το γυναικολόγο σας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπερα σας! Θα πρέπει να μιλήσετε με τον γυναικολόγο σας για τα φάρμακα που θα πάρετε μετά την εξαγωγή. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα κι ο φρονημήτης σας ταλαιπωρεί τότε μπορείτε να τον αφαιρέσετε

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Ναι μπορείτε, προσοχή μόνο αν χρειαστεί να πάρετε κάποια αντιβίωση μετά ή κάποια παυσίπονα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα