• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση Την Δευτέρα 16th έκανα εξαγωγή φρονιμιτη ήταν σε πολύ κακή κατάσταση είχε δημιουργηθεί και φλεγμονή στο λαιμό είχα και απόστημα στο ούλο από τον φρονιμιτη Έκανα λοιπόν την αφαίρεση είμαι στην 4η μέρα αντιβίωση αλλά το απόστημα δεν έχει υποχώρηση Τι ακριβώς πρέπει να κάνω ; Πρέπει να πάρω και άλλες μερες αντιβίωση εκτός απο 6 ; Σας παρακαλώ βοηθήστε με με έχει ταλαιπωρήση αρκετά αυτή η διαδικασία σας ευχαριστώ

14 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται επανεξεταση και ακτινολογικος ελεγχος.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δυστυχως το μονο που πρεπει να κανετε ειναι υπομονη,ειναι φυσιολογικο να εχετε ενοχλησεις για 7-14-μερες

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα θα χρειαστεί να πάρετε αντιβίωση για 7 ημέρες τουλάχιστον, όπως και αντιφλεγμονώδη. . Να σας δει ένας γιατρός για να σας πούνε με σιγουριά ότι έχει καθαριστεί καλά το μετεξακτικό φατνίο. Μπουκώματα με χλωρεξιδινη 0,2% πρωι και βραδυ!

    Τσιορβά Λυδία

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Κολωνάκι

  • Νομίζω, χωρίς να έχω γνώση του περιστατικού, πρέπει να συνεχίσετε την αγωγή, ο θεράπων ιατρός σας , θα σας πει πόσες μέρες ακόμη. Επίσης εκείνος έχει γνώση του περιστατικού και μπορεί να δώσει, την κατάλληλη λύση. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας! Εάν η εξαγωγή του φρονημιτη έγινε στο πικ των συμπτωμάτων κ όχι σε "δεύτερο χρόνο" , τότε ο χρόνος επούλωσης συνήθως είναι μεγαλύτερος. Αυτό όμως συνεξαρτάται κ από τον οργανισμό, τον χρόνο κ το είδος της εξαγωγής κ.α.
    Εάν μετά το πέρας της αντιβίωσης που σας δόθηκε συνεχίζει να σας ταλαιπωρεί η περιοχή, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας, για να σας εξετάσει ή κ να σας χορηγήσει συμπληρωματικά επιπλέον αντιβίωση. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα.Η αντιβιωση αρχιζει να επιδρα μετα την τριτη μερα,οποτε θα ελεγα να κανετε λιγη υπομονη.
    Σε περιπτωση ομως που το οιδημα δεν υποχωρει,ισως χρειαστει να παρετε συμπληρωματικη αντιβιωση,ωστε το αντιβιοτικο σχημα να ειναι διπλο και να καλυπτει τοσο τα αεροβια,οσο και τα αναεροβια μικροβια.
    Οπως και να χει,μιληστε με τον γιατρο σας που σας παρακολουθει και ο ιδιος θα σας κατευθυνει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Κανονικά δεν χρειάζεται άλλη αντιβίωση αλλά πρέπει να σας δει ο γιατρός σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ίσως θα πρέπει να αλλάξετε σχήμα αντιβίωσης
    Συμβουλευτεί τον γιατρό σας για το θέμα αυτο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Η εξαγωγή φρομινητών της κάτω γνάθου ειδικά σε κατάσταση οξείας φλεγμονής συνοδεύεται από έντονη συμπτωματολογία, παρόμοια με τα συμπτώματα που περιγράφετε. Θα συνεχίσετε την αντιβίωση για τουλάχιστον άλλες 4 μέρες και θα επικοινωνήσετε ξανά με τον γιατρό σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Συνήθως 6 μερες είναι αρκετές
    Να σας δει ο ειδικος που σας έκανε την επέμβαση ώστε να βεβαιωθεί ότι όλα βαίνουν καλώς

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα
    Πρέπει να σας δω κλινικά για να σας δώσω απάντηση η να απευθυνθείτε στο συνάδελφο που έκανε την εξαγωγη

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Σίγουρα θα πρέπει να συνεχίσετε την αντιβίωση, αλλά το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθήτε το γιατρό που σας έκανε την εξαγωγή για να σας εξετάσει. Μπορεί να υπάρχει ακόμα απόστημα και να χρειάζεται παροχέτευση. Ή μπορεί η αντιβίωση να μην είναι η κατάλληλη ή η δόση να μην είναι επαρκής. Η φλεγμονή και το απόστημα στο λαιμό είναι μια δυνητικά επικίνδυνη κατάσταση που μπορεί να χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να συνεχίσετε την αντιβίωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως αντιβίωση παίρνουμε 7 με 10 ημέρες. Αναλόγως το τύπο της λοίμωξης μικροβιακά μπορεί να χρειαστεί κι άλλη αντιβίωση ή συνδυασμός πέρα από τις συνηθισμένες. Εφόσον έχει αφαιρεθεί σωστά και πλήρως το αιτιο-δοντι τότε σχεδόν πάντα υποχωρεί η λοίμωξη σε αυτό το χρονικό διάστημα. Το να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας για επανεξέταση και αξιολόγηση της πορείας είναι το πιο ενδεδειγμένο. Αν εχει έστω και μικρή σταδιακή βελτίωση τότε δεν είναι λόγος ανησυχίας πριν κλείσει όλο ο κύκλος της αντιβίωσης.

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια