• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 05/09/2023

Καλησπέρα έσπασε το δόντι του γιου μου αυτό μπροστά από το φρονιμίτη κ χρειάζεται εξαγωγή αλλά ο γιος μου δεν δέχεται. Ο γιατρός λέει ότι κινδυνεύει να κόψει το γλωσσικό νεύρο κ γι αυτό δεν το επιχειρεί αν κ ειναι αριστος οδοντίατρος.το παιδί μου θελει να πάει αλλού για να σώσει το δόντι λόγο επιπολαιοτητος κ ψυχαναγκασμου. Ξέρετε τι μπορεί να γίνει σε αυτή τη δύσκολη περίπτωση? Ευχαριστώ

17 ειδικοί απάντησαν

  • Για ποιο λόγο πρέπει να γίνει εξαγωγή τι σας είπαν ; Δε σώζεται ; Είναι πολύ βαθειά χαλασμένο Θα μπορούσε ίσως να απονευρωθεί το δοντι ; Για οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ας πάει σε ένα γναθοχειρουργό ή περιδοντολόγο που είναι πολύ έμπειροι σε εξαγωγές κοντά στα νεύρα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μια λύση είναι να πάει στο ιατρειο του οδοντιάτρου που εμπιστεύεται ο γιος ένας γναθοχειρουργος κ να είναι σε θέση βοηθού ώστε να τον βλέπει ότι συμμετέχει ο γιος σας ο Οδοντιατρος του ώστε να νιώθει Ασφαλεια

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Για κάποιο άλλο λόγο ο Οδοντιατρος σας δε θέλει να αναλάβει το περιστατικό και όχι για να μην κόψει το γλωσσικό νεύρο. Δοκιμάστε σε ένα γναθοχειρουργο

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,εφόσον ο συνάδελφος σας είπε αυτά,καλό είναι να επισκεφθείτε έναν γναθοχειρουργό.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να βρείτε κάποιον οδοντίατρο να μπορεί να πείσει τον γιο σας να τον εμπιστευτει. Κάποιες φορές δεν αρκεί να είσαι άριστος κλινικός αλλά θα πρέπει να έχεις και χημεία με τους ανθρώπους που σε εμπιστεύονται

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Απαιτειται εξεταση και ξεκαθαρη διαγνωση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μια δεύτερη γνώμη είναι απαραίτητη πριν από κάθε εξαγωγή.

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καταρχήν προτείνω να απευθυνθείτε σε ενδοδοντιστη που θα σας επιβεβαιώσει αν το δοντι είναι όντως καταδικασμένο ή όχι. Αν δν μπορεί να σωθει θα του το εξηγήσει αναλυτικά κ ενδοδοντιστης κ θα βοηθήσει να πειστεί αν τελικά όντως χρειάζεται εξαγωγή.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν γναθοχειρουργό για την εξαγωγή

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αν ειναι αριστος οπως λετε τοτε θα πρεπε να ειναι ενα απλο αντιμετωπισιμο περιστατικο γι'αυτον.το γλωσσικο νευρο δεν κοβεται ετσι ευκολα,αν ο ιατρος γνωριζει τι πρεπει να κανει.απο την αλλη καλο θα ηταν πριν βγει το δοντι να δειτε μηπως μπορει να σωθει βαζοντας μια θηκη.αν το σπασιμο ειναι σχετικα μικρο μπορει να γινει κατι τετοιο εκτος αν εχει σπασει σε μεγαλο βαθμο κ δεν εχει μεινει σχεδον τιποτα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για να κριθεί εάν ένα δόντι "σώζεται". Δεν είναι ούτε επιπολαιότητα ούτε ψυχαναγκασμος όταν σήμερα η σύγχρονη οδοντιατρική επιστήμη έχει στα χέρια της μέσα που μπορούν να σώσουν κ να διατηρήσουν τα φυσικά μας δόντια στον φραγμό, δρώντας πάντα με αυτήν την θεμελίωση αρχή, μακριά από απόψεις του παρελθόντος ότι η εξαγωγή είναι μονόδρομος. ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα!! Πρέπει να γίνει κάθε προσπάθεια να διατηρηθεί το δόντι, το φυσικό δόντι είναι το τελειότερο και αν έχει δυνατότητα διατήρησης, πρέπει να εξαντληθεί! Η εξαγωγή πρέπει να αποτελέσει τελευταία εναλλακτική!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η μόνη λύση, αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις είναι ενδοδοντική θεραπεία ( απονεύρωση )

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον ο γιος σας θέλει να σώσει το δόντι του, είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, τουλάχιστον να γίνει η προσπάθεια. Πηγαίνετε σε έναν ειδικό ενδοδοντιστή , αυτός είναι ο μόνος που ,κατηγορηματικά μπορεί να σας πει, εαν το δόντι σώζεται ,ή όχι* εάν σώζεται, όλα καλά, αυτός θα το σώσει , έαν όχι,κι ο γιός σας ,θα έχει πλέον πειστεί για την εξαγωγή.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα κάνετε μια αξονική τομογραφία κάτω γναθου για να διαπιστωθεί ολοκληρωμένα Η σχέση της θέσης του δοντιου με.την πορεία του γλωσσικού νενευρου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Γεια σας.Θα σας ελεγα να παρετε κι αλλη γνωμη σχετικα με το αν χρειαζεται εξαγωγη,αυτο ενδεχομενως να πεισει τον γιο σας για εξαγωγη,αν και εφοσον χρειαζεται

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη