• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Γεια σας, έκανα αφαίρεση έγκλειστου φρονιμίτη (κάτω γνάθου) πριν 3 εβδομάδες. Αυτό το σκληρό σημείο που πιάνω εξωτερικά στο μάγουλο στη περιοχή εκείνη τι είναι ξέρει κάποιος; Για να καταλάβετε, το νιώθω όταν χαμόγελα η ανοίγω το στόμα σαν κάτι σκληρό να ναι εκεί και εμποδίζει/πιέζει. Δεν πονάει όταν το ακουμπάω ούτε φαίνεται εξωτερικά.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά την αφαίρεση εγκλεισμένου οδοντίτη, είναι δυνατόν να παρουσιαστούν διάφορες καταστάσεις ή επιπλοκές.

    Το σκληρό σημείο που αισθάνεστε μπορεί να είναι σχετικό με την επέμβαση ή μπορεί να είναι λόγω άλλου παράγοντα. Μπορεί να πρόκειται για εξέλιξη του ιατρικού τομέα, ή για οποιαδήποτε άλλη περιοχή που επηρεάστηκε κατά τη διάρκεια της επέμβασης.

    Ο οδοντίατρός σας θα μπορούσε να προβεί σε μια εξέταση και αξιολόγηση για να κατανοήσει την πηγή αυτού του σκληρού σημείου και να προτείνει τις κατάλληλες ενέργειες. Μην αφήνετε αυτό το θέμα ανεξερεύνητο, καθώς ο οδοντίατρός σας είναι ο καλύτερος ειδικός για να παρέχει προσαρμοσμένε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • Χωρις εικονα, πιθανολογω ειναι ενα κομματακι οστού που μετακινηθηκε κατα τη διαρκεια της εξαγωγης και μπορει να γινει πολύ ενοχλητικο. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, δώστε του 3-4 εβδομάδες και θα φύγει τελείως. Πιο πιθανό σενάριο είναι πως ο ιστός ακόμα διαμορφώνεται στο σημείο της εξαγωγής και το εξόγκωμα είναι αποτέλεσμα της διαμόρφωσης του.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δυστυχώς, το τί μπορεί να είναι, δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά εδώ, χρειάζεται να σας δει ο θεράπων ιατρός σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το πιθανοτερο προκειται για το περιοστεο το οποιο ερεθιζεται μετα απο χειρουργικη εξαγωγη.Προκειται για κατι το φυσιολογικο κατα την διαδικασια της επουλωσεως.Ο γιατρος σας που σας βλεπει μπορει να σας απαντησει με βεβαιοτητα,καθως σας εει δει κλινικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οπτική σκλήρυνση λόγω της εξαγωγής

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι η ουλή από την επέμβαση. Σταδιακά θα στρώσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα