• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 24/01/2023

Ο καταρράκτης ανεβάζει την αρτηριακή πίεση;

20 ειδικοί απάντησαν

  • Σε καμία περίπτωση.

    Χατζηδιάκου Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Ρόδος

  • ΟΧΙ Ο ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καμμία σχέση , Οχι

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Ο καταρράκτης δεν έχει συσχετιστεί με την αύξηση αρτηριακής υπέρτασης, αν και μπορεί σαν παθήσεις να συνυπάρχουν στον ίδιο ασθενή.
    Εντούτοις, υπάρχουν τα λεγόμενα "φακογενή γλαυκώματα", όπου η εξέλιξη του καταρράκτη συσχετίζεται με την ανάπτυξη γλαυκώματος και αύξησης της ενδοφθάλμιας (όχι αρτηριακής) πίεσης.
    Για οποιαδήποτε απορία, στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση του Καταρράκτη με την Αρτηριακή Πίεση μόνο με αυτή των Οφθαλμών (Ε.Ο.Π = Ενδοφθάλμια Πίεση) την οποία & μπορεί να αυξήσει (ειδικά ο Υπερώριμος Καταρράκτης)

    Καραμάνης Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Καβάλα

  • Όχι ο καταρράκτης δεν ανεβάζει την αρτηριακή πίεση

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Όχι, σε καμία περίπτωση

    Άνδρου Αγγελική

    Οφθαλμίατρος

    Ίλιον

  • Η πίεση του ματιού δεν συνδέεται με την αρτηριακή πίεση. Όχι ο καταρράκτης δεν ανεβάζει την αρτηριακή πίεση!

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι ο καταρράκτης δεν σχετίζεται με άνοδο της αρτηριακής πίεσης

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Απο μονος του οχι.Εαν καποιος λογω του καταρρακτη εχει μειωμενη οραση αυτο προκαλει στρες που μπορει να αυξησει την αρτηριακη πιεση!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Όχι !!! Δεν υπάρχει καμία σύνδεση των δυο αυτών παθήσεων

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις. Η υψηλή αρτηριακή πίεση όμως αυξάνει το ρίσκο για καταρράκτη σύμφωνα με δημοσιεύσεις του 2014

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Όχι, δεν έχει καμία σχέση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Όχι. Με κανένα μηχανισμό.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • ΟΧΙ
    ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας,

    Η μη ελεγχόμενη αρτηριακή πίεση οδηγεί σε κάποιες περιπτώσεις στην εμφανιση ορισμένων μορφών καταρράκτη. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

    Λυγερού Μερόπη - Έρικα

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ο καταρράκτης το μόνο που μπορεί να επηρεάσσει είναι η ενδοφθαλμια πίεση δηλαδή η πίεση των ματιών.

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Οχι.
    Ο καταρρακτης δεν ανεβαζει την αρτηριακη πιεση.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Οχι δεν εχει καμμια σχεση

    Κούλιος Παναγιώτης

    Οφθαλμίατρος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα! Όχι, η θόλωση του φακού του ματιού (αυτό είναι ο καταρράκτης) δεν σχετίζεται με άυξηση της αρτηριακής πίεσης

    Πανταζής Δημήτρης

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι