• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Μετά από εγχείρηση καταρράκτη και αφαίρεση μεβράνης από την ωχρά κηλίδα πριν από δύο μήνες, με το εγχειρισμένο μάτι δεν μπορώ να διαβάσω ούτε από κοντά ούτε από μακριά. Διαβάζω μόνο μεγάλα γράμματα από πολύ κοντά και όχι πολύ καθαρά. Σημειώστε ότι πριν από 5 χρόνια έκαμα laser δύο ρωγμών στον αμφιβλιστροειδή στο ίδιο μάτι. Μήπως η εγχείρηση δεν ήταν επιτυχημένη;

11 ειδικοί απάντησαν

  • θα πρέπει να περιμένετε λίγο ακόμη μέχρι να γίνει ένα OCT μετά το τρίμηνο, ως τότε, καλό είναι να γίνονται μετρήσεις οπτικής δυνατότητος κ δοκιμασία κόκκινου AMSLER σε ημίφως..δείτε μήπως υπάρχει κ θόλωση περιφακίου (pco)

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Καλησπέρα , σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει μα ξέρουμε ποια είναι η κατάσταση της ωχράς κηλίδας (με εξειδικευμένη εξέταση oct ) . Ευχαρίστως να σας κάνουμε μια εκτίμηση όποτε θέλετε .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Εάν είχατε πολύ καιρό την μεμβράνη οι φωτό υποδοχείς δεν μπορούν να επανέλθουν λειτούργημα στην πρότερα κατάσταση. Ανατομικά στο OCT υπάρχει βελτίωση αλλά η όραση δεν μπορεί να αποκατασταθεί

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Καλημέρα σας. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δείτε τα αποτελέσματα της επέμβασης. αν με την πάροδο του χρόνου δείτε οτι η όρασή σας δεν βελτιώνεται κλείστε ένα ραντεβού για να δούμε αναλυτικά την δική σας περίπτωση.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, χωρίς εξέταση στο ιατρείο ΔΕΝ γίνεται καποιος να γνωρίζει τι έχει συμβεί. Κλείστε ραντεβού με τον οφθαλμίατρο που σας χειρούργησε για να σας εξηγησει τι μπορείτε να κάνετε για να έχετε καλύτερη οραση.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εαν δεν σας εχουν δωσει γυαλια για μακρυα και κοντα μετα την εγχειρηση αυτος ειναι ενας λογος.Εαν σας εχουν δωσει απευθυνθειτε στον γιατρο σας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Αυτό χρειάζεται σίγουρα ενδελεχή οφθαλμολογική εξέταση, πιθανότατα και τομογραφία ωχράς κηλίδας (Oct)

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Εξαρτάται το μεγεθος της μεμβρανης που υπηρχε στην ωχρα κηλιδα και τι αλλοιωσεις ειχαν γινει στην ωχρα κοιλιδα.
    Καλο θα ειναι να δω τι εξετασεις ειχατε κανει πριν την εγχειρηση για να σας απαντησω ακριβως.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Πρεπει να κανετε βυθοσκοπηση και ενα oct ωχρας για να δειτε ποιος ειναι ο λογος

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρτάται από πολλα πράγματα . Πόση όραση είχατε πριν κάνετε την επέμβαση ;

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Όλα αυτά που περιγράφετε έχουν επιδράσει τξ
    ην αρχιτεκτονική δομή της ωχραςηλιδος με αποτελεσμα την μείωση της λειτουργικότητας της

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα