• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 20/01/2023

Θα ήθελα να ρωτήσω η αιμορραγία που θα προκύψει στο χειρουργείο καισαρικής τομής εξαιτίας του επιπωματικου πλακούντα είναι αντιμετωπισιμη;Σε ποια εβδομάδα κύησης είναι καλύτερα για να γίνει η καισαρική; Εσείς έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο περιστατικό; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις συμβουλές σας

11 ειδικοί απάντησαν

  • Η αιμορραγία λόγω επιπωματικού μπορεί να είναι επικίνδυνη. Έχω εμπειρία στην χειρουργική αντιμετώπιση πολλών τέτοιων περιστατικών καθώς ασχολούμαι πολλά χρόνια με αυτό το αντικείμενο σε Εξειδικευμένο Κέντρο Αντιμετώπισης Διεισδυτικού Πλακούντα. Κάθε περιστατικό είναι διαφορετικο και χρειάζεται εμπειρια και σωστή αντιμετώπιση, ιδιαίτερα αν ο πλακούντας είναι διεισδυτικός. Η αντιμετώπιση πρέπει να γίνεται σε εξειδικευμένα κέντρα αντιμετώπισης διεισδυτικού πλακούντα με την χρήση αυτομετάγγισης και με εξειδικευμένο Ιατρικό προσωπικό. Η προεγχειρητική διαχείριση είναι ιδιαίτερα σημαντική για να εξασφαλιστεί η ακεραιότητα της μέλλουσας μητέρας και ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • είναι αντιμετωπίσημη, αλλά όχι πάντα δυστυχώς. θέλει μεγάλη προσοχή, η καισαρική γίνεται συνήθως πριν την 37η εβδομάδα της κύησης.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Το κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό και η απόφαση για το πότε θα γίνει η καισαρική εξαρτάται από παραμέτρους και δικές σας και του εμβρύου, διότι θελουμε να έχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα. Προσωπικά πραγματοποιώ ειδικό έλεγχο ώστε να έχουμε λάβει τα μέτρα μας πριν το χειρουργείο. Τα περιστατικά αυτά χρειάζονται ομάδα από πολλές ειδικότητες που συντονίζεται από τον θεράποντα γυναικολόγο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Σαφώς και έχουμε αντιμετωπίσει πολλές φορές τέτοιες καταστάσεις δυστυχώς είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί κανείς από πριν να σας προεξοφλήσει πόση θα είναι η αιμορραγία πρέπει να γίνει ειδικός υπέρηχος να μπορέσουμε να δούμε και να αξιολογήσουμε την αγγείωση κυρίως του τραχήλου ότι χρειαστεί είμαστε στη διάθεσή σας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αγαπητή φίλη.
    Χρειάζεται έμπειρο συνάδελφο, διασταύρωση αίματος και καλή ενημέρωση της γυναίκας.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Παρα πολλες φορές
    Είναι μία κατάσταση λίγο περίπλοκη.
    Χρειάζεται εμπειρία από τον ιατρό για την αντιμετώπιση.
    Σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Είναι δύσκολη και δυνητικά επικίνδυνη επιπλοκή. Πρέπει να αντιμετωπιστεί σε νοσοκομείο όπου υπάρχουν όλες οι απαραίτητες υποδομές και από έμπειρο προσωπικό. Η καισαρική γίνεται συνήθως περί την 36η εβδομάδα για να αποφευχθεί ο κίνδυνος αυτόματης αιμορραγίας μετά απο έναρξη τοκετού ή αποκόλληση.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Ναι βέβαια είναι αντιμετωπίσιμη. Ο χρόνος της καισαρικής εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες αλλά αν όλα βαίνουν καλώς στην εγκυμοσύνη μετά τις 37 εβδομάδες.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Φυσικά και έχω αντιμετωπίσει η αιμορραγία αντιμετωπίζεται καλύτερα η καισαρική να γίνει τουλάχιστον 10 μέρες νωρίτερα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, στις περισσότερες περιπτώσεις η αιμορραγία αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά. Όμως θα πρέπει να είναι ενήμεροι οι γονείς ότι λόγω του επιπωματικού πλακούντα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην είναι εφικτό να σταματήσει, και να αναγκαστεί ο Μαιευτήρας να προχωρήσει σε υστερεκτομή (αφαίρεση της μήτρας) και μάλιστα σε συνθήκες αυξημένης επικινδυνότητας. Για το λόγο αυτό χρειάζεται μια προετοιμασμένη και οργανωμένη ομάδα. Η καισαρική πρέπει να γίνει το αργότερο μεταξύ 36-37 εβδομάδων, εκτός και αν προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα νωρίτερα. Ο επιπωματικός πλακούντας δεν είναι καθημερινό περιστατικό, αλλά δεν είναι και σπάνιο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Στον επιπωματικο πλακουντα πολυ σημαντικο ειναι η παρακολουθηση ωστε να φτασετε στην 37η εβδομαδα. Μετα θα γινη καισαρικη στην οποια υπαρχει κινδυνος και γι αυτο χρειαζεται η αναλογη τεχνικη και προφυλαξη. Εχω αντιμετωπισει τετοια περιστατικα στο παρελθον με καλα αποτελεσματα.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια