• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 10/04/2023

Έγκυος πάλι μετά από 2 αποβολές .Ετών 42.Εχουν γίνει τα πάντα από εξετάσεις θρομβοφιλιας,υστεροσκοπηση, σαλπιγγογραφιες κ.τ.λ.Θρομβοφιλια δεν βρέθηκε.Σημερα έκανα ένα τεστ κύησης λίγες μέρες πριν την 2 η εξωσωματική και βγήκε θετικό.Αυριο θα κάνω χοριακη.Το θέμα είναι ότι μίλησα με αρκετούς γυναικολόγους πριν προκύψει νέα κυηση αλλά και με τον εξωσωματιστη για να δω πως θα πρέπει να κινηθώ .Τις προηγούμενες φορές μου είπαν ότι απεβαλλα λόγω χρομοσωμικων ανωμαλιών.Σε δημόσιο νοσοκομείο οι γιατροί μου είπαν αν ξανατυχει να μείνω έγκυος να πάρω το salospir από την ώρα που θα δημιουργηθεί ο σάκος μέχρι την 12 βδομάδα και το φιλικό οξύ.Αλλος γυναικολόγος ιδιώτης μου είπε επειδή έχω ιστορικό αποβολών καλό θα ήταν να κάνω αντιπηκτικες και ας μην έχω θρομβοφιλια.Ο εξωσωματιστης ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο ενέσεις προγεστερόνης,σαλοσπιρ ,αντιπηκτικες και αρκετά άλλα.Τελος ένας τελευταίος μου είπε ότι όλα αυτά αντιπηκτικά ,ενέσεις δεν κάνουν τίποτα απολύτως και κακώς τα χορηγούνε .Γενικά έχω καταμπερδευτει....Εσείς τι θα προτείνατε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να επιλέξεις γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα και να δείξεις εμπιστοσύνη στις οδηγίες που σου δίνει. Οποιαδήποτε συζήτηση τώρα είναι αποσπασματική και θα οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω απόλυτα πόσο μπερδεμένη και χαμένη μπορεί να αισθάνεστε με όλες αυτές τις αντικρουόμενες και διαφορετικές απόψεις. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό και λάθος στα παραπάνω που αναφέρετε. Υπάρχει όμως η σχέση εμπιστοσύνης που χτίζεται μεταξύ ασθενούς και γιατρού. Εσείς μόνο ξέρετε ποιος γιατρός σας εμπνέει εμπιστοσύνη και σας έχει πείσει με τον χρόνο που σας έχει αφιερώσει και την ενημέρωση που σας έχει παρέχει. Αυτόν πρέπει να ακολουθήσετε.
    Σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα
    Να κάνετε ότι σας έχει πει ο ιατρός σας τον οποίο εμπιστευτηκατε για να κάνετε την εξωσωματική σας

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο, θα πρέπει όμως να ακολουθήσετε τις οδηγίες του θεράποντος ιατρού σας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια