• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 02/08/2023

Μουδιασμα στα δάχτυλα..πότε αρχίζει και γίνεται ανησυχητικό ή και μόνιμο; Έχω κηλη αυχενα Α6

7 ειδικοί απάντησαν

  • Χαίρεται. Το μούδιασμα στα δάχτυλα λόγω πίεσης του αυχενικού νεύρου από κήλη δίσκου στον αυχένα αποτελεί ένδειξη τραυματισμού του αυχενικού νεύρου και μπορεί να αποτελεί μόνιμη βλάβη. Θα πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα νευροχειρουργό εξειδικευμένο στις παθήσεις της σπονδυλικής στήλης για λεπτομερή κλινική εξέταση και αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Πάντα είναι ανησυχητικό. Πρέπει να γίνει Ηλεκτρομυογράφημα του χεριού για να δούμε την προέλευση της βλάβης. Πιθανόν να είναι αιτία χειρουργείου. Σας περιμένω εις το ιατρείο για να προβείτε εις τον απαραίτητο έλεγχο και θεραπεία. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Θέλει συχνή, σχετικά, παρακολούθηση και κατάλληλη θεραπεία. Ανησυχητικό γίνεται όταν χειροτερεύει ή συνδυάζεται με αδυναμία ή και πτώση των δακτύλων!!!!

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Μπορεί ήδη να είναι ανησυχητικό.
    Χρειάζεται Η. Μ. Γραφημα

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Το μούδιασμα είναι νευρολογικο σύμπτωμα αλλα αν το ανέχεται κανείς δεν είναι ανησυχητικό.
    Ανησυχητικό είναι αν συνοδεύεται από σημείο βαρυτερης νευρολογικής προσβολής , όπως αδυναμία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αν το μούδιασμα αφορά το ένα χέρι τότε κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στην πίεση της νευρικής ρίζας από την αυχενική δισκοκήλη, αν όμως αφορά και το αντίθετο χέρι ή και τα πόδια τότε υποδηλώνει την ανάπτυξη μυελοπάθειας, γεγονός που σημαίνει ότι θα χρειαστεί χειρουργική θεραπεία το συντομότερο δυνατό.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Έχει σημασία να ξεκαθαριστεί εαν το μούδιασμα στα δάχτυλα προέρχεται από δισκοκήλη στον αυχένα ή από πίεση που ασκείται σε κάποιο από τα νευρα του χεριού από το ύψος του ώμου και κάτω.Η εξέταση που χρειάζεται για να διαπιστωθεί αυτό είναι το ηλεκτρομυογράφημα άνω άκρων.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο