• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 05/08/2023

Με κηλη στον αυχενα..ποτε υποχωρεί το μουδιασμα στα δαχτυλα;και πότε αρχίζει κ γίνεται ανησυχητικό και ίσως μονιμο;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε έλεγχο εργαστηριακό και κλινικό. Αν υπάρχει κήλη δίσκου και δεν δώσετε έγκαιρη σημασία στο θέμα, μπορεί τα σημεία της νευρικής ανεπάρκειας κάποιας νευρικής ρίζας να γίνουν μόνιμα.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Τα μουδιάσματα άν είναι συνεχόμενα ή επιδεινούμενα πάντα είναι ανησυχητικά. Χρειάζεστε ορθοπαιδική εκτίμηση.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Χαίρεται. Το μούδιασμα στα δάχτυλα λόγω πίεσης του αυχενικού νεύρου από κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου στον αυχένα είναι ένα αρκετά ανησυχητικό σύμπτωμα που δεν θα πρέπει να αδιαφορήσετε. Αποτελεί ένδειξη τραυματισμού του νεύρου και θα πρέπει να επισκεφτείτε το συντομότερο δυνατόν νευροχειρουργό εξειδικευμένο στις παθήσεις της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Αν το μούδιασμα είναι μόνιμο καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας και για πολλές ημέρες αυτό είναι ανησυχητικό και πρέπει να σας δεί γιατρός.Αν το αμελήσετε μπορεί να σας μείνει μόνιμα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται την κήλη κ το κατά πόσο πιέζει νεύρα
    Μιλήστε με νευροχειρουργό ή ορθοπαιδικό να δει τις εξετάσεις σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Εαν δεν αντιμετωπιστεί η δισκοκήλη σωστά με φάρμακα και φυσιοθεραπείες τότε το μούδιασμα δεν θα εξαφανιστεί.Το μούδιασμα στα δαχτυλα πάντα είναι ανησυχητικό.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Εαν τα μουδιασματα δεν υποχωρούν πάρα τα συντηρητικά μεσα (φαρμακευτική αγωγη, φυσικοθεραπειες κ. α) χρειάζεται διερεύνηση. Σε περίπτωση που αισθάνεστε αδύναμο το χέρι σας να ανταποκριθεί είναι ανησυχητικό. Σε καθε περίπτωση χρειάζεται παρακολούθηση.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός