• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 24/07/2023

Καλησπερα . Θα ηθελα να ρωτησω η πλαγια προπτωση δισκου στον αυχενα ειναι κηλη; Κ αν οχι, Ποια η διαφορα με την κηλη και την προβολη;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η προβολή και η κήλη είναι η αυτή έννοια. Όταν λέμε προβολή, περιγράφουμε τις πολύ ήπιες περιπτώσεις. Πάντως, και οι δύο περιπτώσεις είναι προβολή.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Είναι το ίδιο πράγμα και χρειάζονται τις ίδιες θεραπείες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας. Η πλάγια πρόπτωση δίσκου αποτελεί ακτινοδιαγνωστικό τρόπο περιγραφής κήλης δίσκου. Θα πρέπει να επισκεφθείτε εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης έτσι ώστε οι εικόνες να διαβαστούν προσεχτικά και να σας λυθούν όλες τυχόν οι απορίες σας.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η πλάγια πρόπτωση δίσκου στον αυχένα είναι μια μορφή δισκοκήλης. Υπαρχει μεγάλη συγχυση γύρω απο τη χρήση του όρου "προβολή" και "κήλη" και πολλοί ιατροί -ακόμα και ακτινολογοι- χρησιμοποιούν τους διαφορετικούς όρους για να περιγράψουν το ίδιο πράγμα. Μπορείτε να διαβασετε περισσότερα εδώ
    https://nevroxeirourgos.gr/provoli-diskou-vs-kili-diskou-poia-i-diafora/

    Σταυρινού Παντελής

    Νευροχειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Η μικρή κήλη καλείται προβολή

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Η πρόπτωση,προβολή πλάγια,οπίσθια πρόπτωση είναι αρχικά στάδια δισκοκήλης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, Η ΔΙΣΚΟΠΑΘΕΙΑ ΣΤΑΔΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ 4 ΣΤΑΔΙΑ. Η ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΠΤΩΣΗ Ή ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ. ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΠΑΣΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΗΛΗ.

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Πρόσπτωση δισκου και κηλη είναι ακριβώς το ίδιο.

    Κόκκαλης Παναγιώτης

    Νευροχειρουργός

    Λάρισα

  • Είναι κυρίως τεχνικη , ανατομικη διάφορα.
    Ο δίσκος είναι ένα "μαξιλαράκι" με σκληρό περίβλημα κ ένα τζελ σαν περιεχόμενο.
    Αν το σκληρό του περίβλημα αλλοιωθεί κ το τζελ "στεγνώσει" , γίνεται πιο ευπιεστος. Αν πιέσουμε εναν ευπιεστο δίσκο αυξάνει η διαμετρος του, αυτό λέγεται προβολή.
    Αν "σπάσει" το εξωτερικό περίβλημα κ προβάλλει από μέσα το τζελ , αυτό είναι δισκοκήλη.
    Βέβαια το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι ίδιο , πιεαη δηλαδή σε γειτονικά νευρα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος