• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Καλησπέρα σας. Εδώ και 8 χρόνια έχω πρόβλημα στην μέση μου, πολύ ορθοστασία και έβγαλα κοίλη. Έκανα χειρουργείο και μετά από 2 χρόνια ξαναβγήκε στο ίδιο σημείο και πιέζει το ισχιακό νεύρο, ο γιατρός είπε πως δεν μου καθάρισαν την κοίλη σωστά και έτσι ξαναβγήκε και πρέπει πάλι να χειρουργηθώ, φοβάμαι να κάνω και δεύτερο χειρουργείο. Με έχει πάει πολύ πίσω στη ζωή μου να ζω με πόνους κάθε μέρα σχεδόν από τότε που χειρουργήθηκα. Είμαι άνεργη επειδή πηγαίνω να δουλέψω και κάθε φορά με πιάνει η μέση μου και με διώχνουν, έχω κουραστεί. Δεν υπάρχει κάποια λύση εκτός του χειρουργείου; Έχω ξεκινήσει φυσικοθεραπείες αλλά μου είπαν πως η κοίλη έχει μεγαλώσει και δεν ξέρουν αν θα καλυτερεύσει με τις θεραπείες. Τι θα γίνει δλδ με το παραμικρό θα κάνω χειρουργείο;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι πρέπει να γίνει κάτι πιό ριζικό. Χρειάζεται εκτίμηση απο ειδικό Σπονδυλικής Στήλης

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Η μόνιμη λύση στο πρόβλημα σας είναι η αφαίρεση της δισκοκήλης και η τοποθέτηση εμφυτεύματος με την τεχνική του διαδερμικού TLIF. Μόνο έτσι θα απαλλαγείτε για πάντα από την πιθανότητα της υποτροπής.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Το να ξανασχηματιστεί κήλη στο ίδιο επίπεδο είναι γενικως σπάνιο , όχι όμως απίθανο.
    Ούτε απαραίτητα σχετίζεται με την τεχνική της πρώτης εγχείρησης, απλά ήσασταν άτυχη.
    Αν πιέζεται σημαντικά κάποιο νεύρο κ υπάρχουν νευρολογικά συμπτώματα πάντως, μην απορρίπτετετην επιλογή του χειρουργείου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • η δισκεκτομές υποτροπιάζουν σε ποσοστό 7 ως 20 %.Δεν σημαίνει ότι ο πρώτος γιατρός δεν έκανε καλή δουλειά.Συμβαίνει και στα καλύτερα χέρια.Αν χειρουργηθείτε για δεύτερη φορά και η δισκοκήλη ξαναβγεί το 3ο χειρουργείο θα είναι σπονδυλοδεσία και όχι 3η δισκεκτομή

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης