• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 11/08/2023

Καλησπέρα παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας. Εχω την μητέρα μου που υποφέρει από την μέση της ξαφνικά στον ύπνο της την έπιασε, πήγε να γυρίσει πλευρό Κ από τότε έχει 8 μέρες δεν μπορεί να συνέλθει, την πήγα σε γιατρούς ο ένας έδωσε χάπια ZALDIAR F.C.TAB (37,5+325)MG/TAB BTx20 TABS και NEURONTIN CAPS 300MG/CAP BTx50 (BLIST 5x10) για λίγο περπάτησε με πολύ ζόρι και μετά ξανά την έπιασε Κ δεν μπορεί να σηκωθεί Κ ο άλλος που την πήγα εχθές μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με τα χάπια την έδωσε ενέσεις LYO-DROL PS.INJ.SOL 40MG/VIAL BT x 1 VIAL + 1 AMP Εχθές έκανε την πρώτη ένεση Κ την δεύτερη μας είπε να την κάνει σε 2-3 μερες. Δεν θα ελαττωθεί καθόλου ο πόνος της; Δεν μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι καθόλου

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πρώτα από όλα πρέπει να γίνει απεικονιστικός έλεγχος έτσι ώστε να μπεί διάγνωση και μετά να δοθεί κατάλληλη αγωγή

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας! Θα σας συμβούλευα να κανετε μια μαγνητικη τομογραφία προκειμένου να δούμε κε σαφήνεια το πρόβλημα στην μέση. Από εκεί και πέρα θα μπορέσουμε να προτείνουμε και την καταλληλότερη θεραπεία. Αν θέλετε να κλείσετε ένα ραντεβού μαζί μου παρακαλώ καλέστε στο τηλέφωνο επικοινωνίας μου. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ανάλογα με τήν αιτία του προβλήματος. Υπάρχουν πολλές αιτίες και για να μπορέσω να σας απαντήσω θα πρέπει να έχω τίς εξετάσεις που τις έκαναν. Συμβουλευτείτε τον θεράπων ιατρό σας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δυστυχώς δε θα μπορέσω να σας βοηθήσω πολύ μάλλον.
    Προφανώς ο πόνος είναι αυτό που απασχολεί τη μητέρα σας κ τα φάρμακα που της έχουν δώσει είναι πολύ καλά.
    Είμαι αισιόδοξος ότι θα βελτιωθεί.
    Ωστόσο αν δεν ξέρουμε την αιτία του πόνου , δε μπορούμε να σχολιάσουμε κάτι περισσότερο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αγαπητέ μου, δεν έχετε κάνει θεραπεία, πλήν παυσιπόνων. Ο δεύτερος γιατρός σας έδωσε μία ένεση, αλλά, δεν αποτελεί θεραπεία. Γενικώς, δεν έχετε αρχίσει θεραπεία στην μητέρα σας. Με χαρά θα σας δεχόμουν να λύσουμε το πρόβλημά σας.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση ο πόνος της. Είναι απαραίτητο να τεθεί ακριβής διάγνωση της αιτίας. Χρειάζεται απεικονιστικός έλεγχος.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Διαγνωστικά θα πρέπει να γίνει μια μαγνητική τομογραφία στη μέση .
    Θεραπευτικά εφαρμόστε θερμοφόρα τοπικά και δώστε της μυοχαλαρωτικά.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Οπωσδήποτε θέλετε μαγνητική στην περιοχ΄ή που πονάει (mri ΟΜΣΣ αν πονάει στη μέση)Το ποιό πιθανό σενάριο είναι παθολογικό κάταγμα ,μάλλον οστεοπορωτικό στην οσφυική μοίρα.Κάνετε την μαγνητική και μετά συζητάμε τη θεραπεία.Ο πιό εύκολος τρόπος:συνταγογράφηση με άυλη,λευκό ταξί ή ιδιβτικό ασθενοφόρο αφου έχει κλειστή η μαγνητική ,20 λεπτά στον μαγνήτη και επιστροφή με το ίδιο μέσο.Αν όντως έχει κάταγμα τα φάρμακα μικρή βοήθεια θα προσφέρουν στη φάση αυτή.

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι δύσκολο να σας απαντήσει κάποιος σε αυτήν την ερώτηση χωρίς κλινική εικόνα και απεικονιστικό έλεγχο. Δεν είναι σπάνιο βέβαια ακόμα και καλοήθεις καταστάσεις να κρατάνε για κάποιο χρονικό διάστημα και συχνά χρειάζεται υπομονή. Αυτά όμως με επιφύλαξη γιατί χωρίς κλινικοαπεικονηστικό έλεγχο μια οσφυαλγία μπορεί να προέρχεται από πάρα πολλές αιτίες οι οποίες κάποιες μπορεί να είναι αθώες και άλλες όχι τόσο. Σίγουρα μια οσφυαλγία η οποία δεν ανταποκρίνεται σε φαρμακευτική αγωγή χρήζει περαιτέρω διερεύνησης.

    Με εκτίμηση
    Μανθάς Σπύρος
    Ορθοπαιδικός χειρουργός

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά