• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 29/08/2023

Καλησπέρα έχω πονο στην μεση χαμηλα και τα πόδια μου. Η μαγνητική που έκανα στην μεση έδειξε 02 03 διαστημα εστιακή προβολή δίσκου αριστερά ρήξη ινωδους δακτυλίου με πιέσεις επί της αριστερής ρίζας, 03 04 εστιακή προβολή δίσκου αριστερα ρήξη ινωδους δακτυλίου με πιέσεις επί του σάκου και της αριστερής ρίζας, 04 05 μετρίου μεγέθους δισκοκηλη που ασκει πιέσεις επί του σάκου και επί της δεξιάς εξερχόμενη εκ του τμήματος 05 ρίζας καθώς και κάποια άλλα ευρήματα που έλεγαν ότι δείχνουν υπόνοια καταδυομενη δισκοκηλη. 05 11 μικρή παρακεντρη αριστερή δισκοκηλη με ρήξη ινωδους δακτυλίου που ασκει πιέσεις επί του σάκου και επί της αριστερής εξερχόμενη εκ του τμήματος ρίζας 05,04 05και 05 11 αφυδάτωση δίσκου και ήπια ελλατωση του πάχους του περισσότερο στο 05 11 διάστημα, ήπιες εκφυλιστικες αλλοιώσεις σε επιφυσιακες πλάκες σπονδυλων.Υποχονδρια σκληρυνση σε μικρές απόφυσιακες αρθρώσεις αμφω. Μικρή ποσότητα υγρού σε μικρές απόφυσιακες αρθρώσεις. Ο γιατρός που την είδε ειπε δεν βλεπεθ να πιέζονται νευρα και συνέστησε γυμναστικη αλλά εγώ συνεχίζω τον αυξημένο πονο στην μεση. Τι θα προτείνατε εσεις;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή κυρία, αγαπητέ κύριε,

    σας ευχαριστώ πολύ για την ερωτησή σας. Είναι πολύ σημαντικό τα ευρήματα της κλινική εξέτασης να συσχετίζονται με τα απεικονιστικά ευρήματα και με το ιστορικό. Είναι σημαντικό ο ιατρός στο τέλος της εξέτασης να μπορεί να προσδιορίσει την προέλευση του πόνου. Σημαντικό είναι να γνωρίζει επίσης πόσο χρονικό διάστημα έχετε τα συμπτώματα, τον πόνο, το μούδιασμα ή και κάποια πιθανή αδυναμία στα κάτω άκρα. Όταν προσδιοριστεί η αιτία του πόνου τότε ο ιατρός σας μπορεί να σας προτείνει στοχευμένη θεραπεία. Η θεραπευτική άσκηση ως μέτρο θεραπείας προτείνεται κατά περίπτωση σε ασθενείς με προβλήματα στην οσφύ. Σε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντέλιας Αθανάσιος

    Νευροχειρουργός

    Ευαγγελισμός

  • Σίγουρα χρειάζεται την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και οδηγίες, όχι γυμναστική σε αυτήν την φάση, αλλά ούτε και φυσικοθεραπεία. Πρέπει να θεραπευτεί πρώτα η φλεγμονή, να ηρεμήσει ο πόνος και μετά η άσκηση.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Το πόρισμα της μαγνητικής δεν είναι ανησυχητικό κ ο γιατρός σας που την είδε επίσης ήταν καθησυχαστικος.
    Θα πρότεινα να ακολουθήσετε τη συμβουλή του

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Τα ευρήματα της μαγνητικής τομογραφίας της οσφυϊκή σας μοίρας είναι πολύ σημαντικά και εν δυνάμει μπορούν να δικαιολογήσουν κάποια από τα συμπτώματα που περιγράφεται. Θα συνιστούσα την επίσκεψη σε νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης για πλήρης κλινική αξιολόγηση και μελέτη της μαγνητικής τομογραφίας για περαιτέρω απαντήσεις και αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Εχετε μια κατεστραμενη σχεδον οσφυική μοιρα και δεν θα ειναι καθολου ευκολο να γινεται καλα.Γενικες κατευθυνσεις:Αντιφλεγμονώδης αγωγή,ξεκούραση,φυσικοθεραπείες,εγχύσεις κορτικοειδούς στην ομσσ...και φυσικα πρέπει να ασχοληθεί μαζί σας κάποιος που ξερει καλά το αντικείμενο..παθήσεις και χειρουργική σπονδυλικής στήλης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφθείτε έναν ειδικό από κοντά να σας εξετάσει κλινικά και να συσχετίσει τα ευρήματα της μαγνητικής σας με τα κλινικά ευρήματα. Η διαδυκτιακή ιατρική δυστυχώς δεν μπορεί να σας βοηθήσει.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι