• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 14/01/2024

Καλημέρα, Πριν από 3 χρόνια έκανα εγχείρηση δισκοκηλης στο L5. Μου έχει μείνει το μούδιασμα που είχα και πριν την εγχείρηση και επίσης έχω πόνο στη μέση που πριν την επέμβαση δεν είχα. Επίσης έχω κ μια υπερευσθησια στο αριστερό μου πόδι κ αίσθηση ζεστού ποδιου όταν κουράζομαι. Μετά από 3 μήνες από την εγχείρηση μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό διότι το νεύρο ήταν ακόμη πρησμένο (φάνηκε και στη μαγνητική). Η ερώτηση που έχω είναι αν είναι φυσιολογικά αυτά τα συμπτωματα που έχω ακόμη και αν εξαλειφθούν ποτέ! Πριν δε μπορούσα ν πω ότι δεν πέτυχε η εγχείρηση συγκρίνοντας με τους ανυποφορους πόνους που είχα όταν με έπιασε η δισκοκηλη, που εξαφανίστηκαν μετά την εγχείρηση αλλά τώρα αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που νιωθω είναι φυσιολογικά, αν θα επανέλθω ποτε και αν τελικά θεωρείται επιτυχημένη μια τέτοια εγχείρηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η επέμβαση έλυσε το πρόβλημα του πόνου, απ΄ όσο καταλαβαίνω. Δυστυχώς μερικές φορές, μπορεί η δισκοκήλη να προκαλέσει νευρολογικές βλάβες, πριν την επέμβαση. Μπορεί αυτές να παραμείνουν και μετά την αποσυμπίεση της ρίζας, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ακόμη τρόπος να επιδιορθώνονται χειρουργικά οι νευρολογικές βλάβες. Πιθανώς μια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βελτιώσει τα συμπτώματά σας

    Μαραθεύτης Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι εξαιρετικά απίθανο μετά από 3 χρόνια να δείτε κάποια περαιτέρω βελτίωση στη λειτουργία του νεύρου.
    Ωστόσο αυτή η διαταραχή στην αίσθηση είναι το ελάχιστο υπόλειμμα νευρολογικής βλάβης κ οφείλεται στο ότι τα νεύρα δυστυχώς δεν "επουλώνονται" πλήρως.
    Η εγχείρηση βέβαια θεωρείται επιτυχημένη αν έχετε απαλλαγεί από τον πόνο κ κυρίως από τυχούσα μυϊκή αδυναμία.
    Μην ξεχνάτε ότι χειρουργηθηκατε από ανάγκη κ όχι από επιλογή, κ ότι η κατάσταση είναι βελτιωμένη μετά την εγχείρηση.
    Απλά δυστυχώς ορισμένες φορές η αποκατάσταση δεν είναι πλήρης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • η χειρουργικη της σπονδυλικης στηλης ειναι περιεργη και απαιτητιτικη χειρουργικη με πολλές επιπλοκές.Τα συμπτωματα που αισθάνεστε είναι μέσα στο φυσιολογικο σενάριο επιπλοκών ή παρενεργειων της επέμβασης.Μπορεί να είναι και συμπτώματα απο ένα ταλαιπωρημένο νεύρο.Δεν είναι η πρωτη φορά που τα αντιμετωπίζουμε ή τα ακουμε μετα απο επεμβάσες στην σπονδυλική στήλη.Μετά απο 3 χρόνια δεν νομιζω να εχετε ελπίδες να βελτιωθείτε.Σαφώς και ο γιατρός σας θα ήθελε να μην τα έχετε αλλά δεν σημαινει ότι δεν έγινε καλή δουλειά

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης