• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΗΛΗ 04 05 8 ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΕΧΩ ΠΟΝΩ ΛΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ.Η ΚΗΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ???? ΕΚΑΝΑ 20 ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Η ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ???Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΌΣ????ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙΣ??

8 ειδικοί απάντησαν

  • Σημασία δεν έχει μόνο το μέγεθος της δισκοκήλης, αλλά και τα συμπτώματα. Σημασία έχει να νιώθετε καλύτερα. Οι φυσιοθεραπείες μπορεί να βοηθήσουν. Στο μέλλον η δισκοκήλη μπορεί να μικρύνει ή και να μεγαλώσει, ανάλογα με το πόσο θα προσέχετε την μέση σας

    Μαραθεύτης Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • βοηθαει και η φυσιοθεραπεια και ο βελονισμος και στις πιο πολλές φορές απορροφείται

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δοκιμάστε αρχικά τοπικές παρεμβατικες θεραπείες κυρίως διήθηση της περιοχής όπου πολύ πιθανόν να έχετε σημαντική βελτίωση. Αυτό βοηθάει πολύ περισσότερο απ'οτιδήποτε άλλο.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Για να απαντηθούν τα ερωτήματα σας θα πρέπει να εξεταστείτε πρώτα κλινικά και τα κλινικά ευρήματα να συσχετισθούν με τα ευρήματα της μαγνητικής τομογραφίας. Αυτό μπορεί να γίνει σε μια επίσκεψη στο ιατρείο

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Η κήλη ειναι σχετικα μεγαλη.Αν η συντηρητικη θεραπεια βοηθησε τοτε περιμενεις.Αν πονος,μουδιασμα,μυικη αδυναμια επιδεινωθουν τοτε σκεφτομαστε και το χειρουργειο

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Οι κήλες δεν έχει νόημα να μετρώνται με μήκος καθώς έχει σημασία η ακριβής θέση τους, αλλά όπως και να έχει αυτό το μέγεθος είναι μεγάλο. Από εκεί και πέρα, ο βελονισμός και οι φυσικοθεραπείες μπορεί να βοηθήσουν στον πόνο αλλά δεν θα «εξαφανίσουν» την κήλη. Αυτή μπορεί να απορροφηθεί από τον οργανισμό σε βάθος χρόνου, αλλά έχει σημασία να μην μείνει μόνιμο πρόβλημα μέχρι να συμβεί αυτό.
    Για το λόγο αυτό είναι καλύτερο να σας δει από κοντά νευροχειρουργός με εμπειρία σε αυτά τα θέματα.

    Σταυρόπουλος Σταύρος

    Νευροχειρουργός

    Γλυφάδα

  • Δεν έχει σημασία αν η κήλη είναι 8 ή 18 χιλιοστά
    Σημασία έχει αν ο ασθενής έχει νευρολογικά συμπτώματα που επιβάλλουν ή όχι επιθετική θεραπεία.
    Αν αισθάνεστε καλύτερα και ΔΕΝ υπάρχουν νευρολογικά ελείμματα, δοκιμάστε και φυσικοθεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας και περαστικά. Τα παυσίπονα, φυσικοθεραπείες και ο βελονισμός αποτελούν επιλογές στην συντηρητική αντιμετώπιση της δισκοκήλης και των συμπτωμάτων που εγκαθίστανται από την πίεση του ή των νεύρων. Κάποιοι ασθενείς βοηθιόνται από αυτά κάποιοι λιγότερο. Για περισσότερες εξατομικευμένες πληροφορίες θα χαρώ να σας δω από κοντά και να απαντήσω σε όλες τις απορίες σας. Να συζητήσουμε πιθανές σύγχρονες θεραπευτικές λύσεις για το πρόβλημα σας. Ευχαριστώ.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός