• Δίπλωμα Οδήγησης
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

Καλησπέρα σας! Είμαι 18 χρονών, έχω σκοπό να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου και απο το αριστερό μάτι έχω σχεδόν μηδενική όραση, σε αυτή την περίπτωση τη γίνεται;

18 ειδικοί απάντησαν

  • μετρήστε ακριβώς πόσο βλέπετε, μπορεί να μην εμπίπτετε σε κατηγορίες αποκλεισμού

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Καλησπέρα , αν το ένα μάτι μόνο βλέπει 10/10 δεν έχετε πρόβλημα μπορείτε να πάρετε δίπλωμα

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Πρέπει να εξεταστείτε από οφθαλμίατρο και να συμπληρωθούν τα απαραίτητα έντυπα.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Ειναι απαγορευτικό να έχετε διπλωμα οδήγησης όταν δεν υπάρχει στερεοσκοπικά διοφθαλμη όραση. Νομικά έχετε κυρώσεις και δεν επιτρέπεται να οδηγείτε.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • θα χαρακτηριστειτε μονοφθαλμος και θα σας επανεξεταζουν καθε 5 χρονια

    Γκορίτσα Άννα

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Γινεται με περιορισμους ομως .

    Κυριάκος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Δικαιούστε δίπλωμα ως μονόφθαλμος . ( Με περιορισμούς )

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ 10/10 ΒΓΑΖΕΤΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟ ΣΥΧΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΔΗΛ. ΚΑΘΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Μπορείτε να βγάλετε μόνο ερασιτεχνικό δίπλωμα, στο οποίο θα γράφει ότι είστε μονόφθαλμος. Η όραση στο άλλο μάτι πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 8/10

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας,
    Όπως αναφέρετε, το αριστερό σας μάτι έχει πολύ χαμηλή όραση. Αυτό σας κατατάσσει στην κατηγορία της μονοφθαλμίας. Άτομα με μονοφθαλμία δεν δικαιούνται χορήγηση επαγγελματικής άδειας οδήγησης.
    Η χορήγηση διπλώματος αυτοκινήτου είναι όμως δυνατή για άτομα με μονοφθαλμία, εφόσον το υγιές μάτι πληροί τις προϋποθέσεις (η κατάσταση της μονοφθαλμίας να υπάρχει τουλάχιστον από 6μήνου, η όραση με διόρθωση να είναι τουλάχιστον 8/10 και το οπτικό πεδίο πλήρες).
    Θα χρειαστεί όμως πιο συχνή ανανέωση της άδειας (ανάλογα την περίσταση το αργότερο κάθε 5 χρόνια).
    Ελπίζω να κατάφερα να λύσω τις απορίες σας.

    Με εκτίμη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Εαν δεν ειναι επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης και το αλλο ματι βλεπει δεκα στα δεκα δεν υπαρχει προβλημα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορείς να βγάλεις δίπλωμα με επανεξέταση ανά 3ετια εφ'οσον το άλλο μάτι βλέπει 10/10

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Το δεξι ματι πρεπει να εχει οραση 10/10.
    Πληρη οραση με γυαλια η διχως γυαλια.
    Βγαζεις διπλωμα ερασιτεχνικο που ισχυει για 3 τρια χρονια.
    Μετα το ανανεωνεις ανα τριετια.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Σας στέλνω το απόσπασμα από τον κανονισμό:
    ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΙΑ: Δίπλωμα χορηγείται μόνο στην περίπτωση που η μονοφθαλμία υπάρχει τουλάχιστον από εξαμήνου.Η οπτική οξύτητα του μοναδικού ματιού πρέπει να είναι τουλάχιστον 8/10 (με / χωρίς διόρθωση) με πλήρες οπτικό πεδίο (>120° σε οριζόντιο επίπεδο). Ο ρυθμός επανεξέτασης είναι ανά 1-5 έτη και καθορίζεται με την κρίση του οφθαλμιάτρου.

    Γάκη Στεργιανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Στην περίπτωση αυτή, αν το δεξιό μάτι είναι άριστης όρασης, μπορείτε να βγάλετε κανονικά δίπλωμα οδήγησης, αλλά θέλει ανανέωση κάθε πέντε (και όχι κάθε δεκαπέντε) χρόνια.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Αν βλεπετε πολυ καλα στον εναν οφθαλμο ενω στον αλλον οχι σας δινεται αδεια με ειδικο κωδικο στη βεβαιωση

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Βγάζεις δίπλωμα με την ένδειξη μονόφθαλμιας το οποίο πρέπει να ανανεώσεις κάθε 5 χρόνια

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να κάνετε έκδοση ερασιτεχνικού διπλώματος οδήγησης εφόσον το άλλο μάτι έχει όραση 10/10

    Φραδέλος Σπύρος

    Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς