• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Καλησπέρα. Ετών 24 με σταθερό κύκλο 27-29 ημερών εδώ και χρόνια. Υπάρχει διάγνωση για πιθανή ενδομητρίωση και λαμβάνω συμπληρώματα από το 2020 τα οποία με έχουν βοηθήσει πολύ στην δυσμηνόρροια και στην δυσπαρευνία. Τελευταία περίοδος 20/03. Σήμερα είναι 23/04 και έχω πέντε ημέρες καθυστέρηση, ενώ δεν ξανά είχα ποτέ πάνω από 2-3. Στις 01/03 μετακόμισα στο εξωτερικό και στις 25/03 είχα ένα ατύχημα στον χώρο εργασίας όπου και χρειάστηκα ένα mini χειρουργείο στο δάχτυλο με χρήση τοπικής αναισθησίας. Από την 16η έως και την 19η ημέρα του κύκλου μου ήρθα σε επαφή με τον σύντροφό μου με προφύλαξη. Την 20η ημέρα είχαμε επαφή χωρίς προφύλαξη για λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα χωρίς να έχει προηγηθεί ή να ακολουθήθηκε εκσπερμάτωση. Περίπου από τις αρχές Απριλίου έχω τρελό φούσκωμα στην κοιλιά μου και που και που λίγες ζαλάδες οι οποίες τις τελευταίες μέρες είναι πιο έντονες. Επίσης εδώ και μια βδομάδα έχω καθημερινά κράμπες σαν να μου έρχεται περίοδος. Χρειάζεται να επικοινωνήσω με κάποιο γυναικολόγο, παθολόγο ή να περιμένω ακόμα λίγες ημέρες; Έχετε κάποια συμβουλή;

1 ειδικός απάντησε

  • Να περιμένετε μία εβδομάδα ακόμα και έπειτα να κάνετε ένα τεστ κύησης. Μετά την περίοδο σας αν συνεχίσετε να έχετε αυτά τα συμπτώματα να δείτε ένα γαστρεντερολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα