• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 02/01/2023

Εχω σπονδυλολιση κ στις 2 πλευρες και στη μια πλευρα σπονδυλολισθηση.Τα 2 τελευταια χρονια εχω συσπασεις στους μυς στους γλουτους ο βελονισμος θα με βοηθησει?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ δυσκολα

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Για τις συσπάσεις ναι , όχι για το αίτιο του προβλήματος

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Ο βελονισμός έχει πολλές ενδείξεις. Θα μπορούσατε να τον δοκιμάσετε.

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Ναι, πιθανώς θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Χρειάζεται βέβαια πρώτα εκτίμηση της κατάστασης.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • ναι βεβαίως, αλλά θα πρέπει να έχετε υπ' όψη σας ότι ο βελονισμός συνιστά συμπτωματική θεραπεία του πόνου και σε συνδυασμό με κλασσική φυσικοθεραπεια δύναται να αντιμετωπίσει τις κράμπες, όχι όμως το υποκειμενο πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εξαρτάται από το βαθμό της σπονδυλολίσθησης. Γενικά ο βελονισμός απευθύνεται στον πόνο.

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Ειναι πιθανον,μιληστε με τον ιατρο σας..καλη χρονια!!

    Κρεμμυδάς Κωνσταντίνος

    Νευρολόγος

    Καλαμάτα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΣ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Ο βελονισμός υπο προυποθέσεις, για κάποιες περιπτώσεις είναι μια αποτελεσματική θεραπεία, ανώδυνη και με μικρή χρονική διάρκεια.
    Η σπονδυλολίσθηση είναι μία πάθηση της σπονδυλικής στήλης κατά την οποία παρατηρείται μία μετατόπιση (ολίσθηση) ενός σπονδύλου πάνω στον υποκείμενο του, οπότε πρέπει να γίνει σαφές ότι ενα ανατομικό πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με βελονισμό παρά μόνο να υπάρξει ύφεση των συμπωμάτων.
    Καλό θα ήταν να υποβληθείτε σε κλινική εξέταση και μαγνητική τομογραφία πρίν προβείτε σε οποιααδήποτε θεραπεία.
    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χρειαστείτε κλινικη εκτίμηση απο ορθοπαιδικό πριν προχωρήσετε σε καποιο θεραπευτικό σχήμα

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αρχικά πρέπει να δείτε γιατρό .
    Η φυσιοθεραπεία βοηθά . Ο βελονισμός έχει αμφίβολα αποτελέσματα .

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Θεωρητικά θα μπορούσε να σας βοηθήσει...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Μπορεί να βοηθήσει ναι - είναι μια καλή πρακτική για θέματα της σπονδυλικής στήλης

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Ο βελονισμος θα βοηθησει προσκαιρα,η σπονδυλολισθηση θελει γενικοτερη αντιμετωπιση

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Καλημέρα σας. Βεβαίως κι θα σας βοηθήσει. Φυσικά το αποτέλεσμα εξαρτάται από το βαθμό της ζημιάς στην σπονδυλική στήλη. Άν σας εξετάσω, θα μπορώ να σας πώ, με επιστημονικά κριτήρια, τί αποτέλεσμα θα έχετε.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Ίσως λίγο στο μυϊκό σπασμό, αν η βλάβη είναι μεγάλη θέλει νευροχειρουργικη εξέταση και πιθανά σπονδυλοδεσια

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα