• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 09/11/2023

Καλησπέρα σας, εδώ και 1,5 χρόνο έχω πάθει 3 έντονα αυχενικά επεισόδια (να μην μπορω να κουνησω το κεφαλι μου-Norgesic χάπια δεν με έχουν βοηθήσει) έχω πάει σε όλους τους γιατρούς, ορθοπεδικό, φυσιοθεραπευτές, ρευματολόγο, παθολόγο, χειροπρακτικό, οστεοπαθητικο και όλοι μου έχουν πει πως το θέμα είναι μυϊκοι σπασμοί από το άγχος και το στρες. Πονάω καθημερινά στην περιοχή του αυχένα και δεξιά - αριστερά απο τον αυχένα αν με πιάσει κάποιος έχουν γίνει γύρω από τον μύ σκληρές φουσκάλες οι οποίες δεν σπάνε, ακομα και μετά από πολύ μασάζ, όταν κουναω τον αυχένα ακούω σαν άλατα στην περιοχή. Εχω κάνει το προηγούμενο χρόνο πάνω απο 30 φυσιοθεραπείες, παλαιότερα έκανα γυμναστική πιο έντονη με ελάχιστα βαρη, όχι τίποτα ακραίο, και τρέξιμο, πλέον κάνω μόνο ορθοσωμική άσκηση δύο φορές την εβδομάδα και σπανια πιλάτες. Καθημερινά πριν πάω στη δουλειά μου κάνω 10 λεπτά διαλογισμό, ανάσες, στρέτσινγκ και ασκήσεις για τον αυχένα. Δεν βλέπω καμία βελτίωση και με βασανίζει καθημερινά σωματικα αλλά και ψυχολογικά . Έχω πάει σε ψυχολόγους, ο παλαιότερος μου με είχε διάγνωσει με αγχώδη διαταραχή και ο ψυχαναλυτης που παω τωρα δεν ειμαι σιγουρη πως με βοηθά 100%. Σίγουρα έχω στρες από κληρονομικότητα. Έχω κανει μαγνητική και ακτίνα που έχουνε δείξει μία προβολή στον αυχένα, πάει να γίνει κήλη, έχω ιστορικό, η μητέρα μου έχει τρεις κήλες εκεί. Το άλλο πρόβλημα που σίγουρα επιβαρύνει την κατάσταση του αυχένα είναι ότι εδώ και 8 χρόνια σφίγγω πολύ δυνατά τα δόντια μου στον υπνο, είχα σπάσει ένα δόντι και φοράω ειδικό μασελάκι για τον ύπνο. Υποθέτω πως το χρόνιο σφίξιμο των δοντιών δεν αφήνει τον αυχένα να ηρεμήσει και γι’ αυτό τον τελευταίο χρόνο είναι σε έξαρση χωρίς να με αφήνει να χαλαρωσω. Δεν μπορώ να βρω καμιά λύση που να με ανακουφίζει...έχω σκεφτει το χειρουργείο γναθου?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Απο αυτά που αναφέρετε δεν είνα καλή ιδέα η επέμβαση στη γνάθο διότι δεν είναι αυτή το αίτιο του προβλήματος. Το πιθανότερο είναι οτι πρέπει να στοχέυσετε στη διαχείριση του στρες και η γυμναστική σίγουρα θα σας βοηθήσει μαζί με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει απο ότι φαίνεται να πάρετε οπωσδήποτε.

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • καλησπέρα σας.Σίγουρα το στρες είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Λαμβάνοντας υπ' όψιν τις θεραπείες που αναφέρετε και θεωρώντας αυτές σωστές, έχω να προτείνω την ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie. Με αυτήν, μέσω του ιστορικού και των κινητικών δοκιμασιών θα διαγνώσουμε επιβαρυντικούς παράγοντες, θέσεις-στάσεις και ασκήσεις μείωσης συμτωμάτων . Το χειρουργείο γνάθου πάντως δεν το βλέπω σαν λύση.

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Καταλαβαινω απόλυτα το προβλημά σας! Το χειρουργείο δεν είναι λύση σε αυτά τα προβλήματα. Ο νάρθηκας βρυγμού θα μπορούσε να σας βοηθήσει πολύ αν και εφόσον είναι καλά ρυθμισμένος.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Έξτρα πράγματα που έχουμε δει να βοηθάνε κατά καιρούς ασθενείς μας είναι αγωγή για το στρες, στοχευμένες φυσικοθεραπείες στη γνάθο, αλλαγές στην καθημερινότητα και τα ωράρια σας και υπομονή.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Εινσι πολυπαραγοντικά ψυχοσωματικό πρόβλημα και δεν νομίζω ότι χρειάζεται χειρουργείο η γνάθος επισκεφτείτε καποιον γναθοχειρουργο και καλό θα ήταν ο ψυχαναλυτής να είναι και Ψυχιατρος ώστε να γνωρίζει και την βιολογική φύση κάποιων ψυχικών προβλημάτων

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα
    Για να χειρουργήσετε την γνάθο πρέπει να έχετε παραμόρφωση ανωμαλία η κάποιο μυοσκελετικό θέμα
    Πιστεύω ότι δεν θα αναλάβει κανένας γιατρός να χειρουργήσει μια φυσιολογική γνάθο γιατί δεν θα πετύχει τίποτα
    Σίγουρα είναι ψυχοσωματικό έτσι όπως μου το αναλύεται
    Ίσως φυσικοθεραπεία με υπέρηχο θα σας βοηθούσαν να χαλαρώσουν λίγο οι μασητήρες μύες

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Το προβλημα σας ειναι μαλλον το στρες παρα ο αυχένας.Θέλετε μαλλον ψυχοθεραπεια για το αγχος.Για το χειρουργειο της γναθου ρωτηστε γναθοχειρουργό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, έχετε γράψει πολύ αναλυτικά το ιστορικό σας και απ’ αυτό που καταλαβαίνει κάποιος είναι ότι θα πρέπει να γίνει πλήρη αποκατάσταση του αυχενικού σας συνδρόμου και και να αποσυμπιεστεί η περιοχή τόσο του αυχένα όσο και του της κροταφογναθικής αρθρώσης. Αυτό γίνεται με ανάταξη των παραπάνω Αρθρώσεων και για συντήρηση του αποτελέσματος δίνονται οδηγίες και σε σας να συντηρείτε με κάποιες ασκήσεις τις άρθρωσεις αυτές και κατά διαστήματα να γίνονται θεραπεία συντήρησης. Επομένως χρειαζεται μια καλή συνεργασία θεραπευτή και ασθενή ώστε τα αποτελέσματα να είναι πιο μακροπρόθεσμα.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Υπάρχουν τρόποι να χαλαρώσουμε τους μυς τις γνάθου, αλλά και να μειώσουμε το στρες γενικότερα. Και ίσως βοηθησουν εναλλακτικές θεραπείες. Επικοινωνήστε μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Κλάσης πέρα σας είναι μια συνθέτη συμπτωματολογία και διάγνωση σίγουρα η κρόταφο γναθική άρθρωση είναι σημαντικά επιβαρυντικά παράγοντας αλλά και το στρες
    Θα πρότεινα συνδυαστικά φυσικοθεραπεία αλλά και ολιστική αντιμετώπιση είστε ασθενής που χρήζει αξιολόγησης
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας και καλή δύναμη!
    Κατά αρχήν μιλάμε για μια κατάσταση χρόνιου πόνου, που σαφώς επηρεάζεται απ'το άγχος σας ,την κούραση ή την γενικότερη συναισθηματική σας κατάσταση!ελπίζω μετά από τόσες επίσκεψεις σε ειδικούς να σας το έχουν αναφέρει και να έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα!
    Τώρα είναι συχνό φαινόμενο σε χρόνιες καταστάσεις στον αυχένα να συνυπάρχει πόνος στην γνάθο ή /και τρίξιμο στα δόντια.
    Υπάρχουν καλά νέα σε σχέση με όλα αυτά που βιώνετε ότι υπάρχουν λύσεις και συνήθως σταδιακά αυξάνονται οι δραστηριότητες και μειώνεται ο πόνος ,παρ'οτι δεν υπάρχει μαγική λύση να λυθεί άμεσα!
    Συνήθως χρειάζεται μια συν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • το προβλημα σας φαινεται να ειναι πολυπαραγοντικο.μονο με τη συνεργασια καποιου εμπειρου οδοντιατρου στο θεμα της γναθου κ καποιου ορθοπεδικου ισως μπορει να ληφθει μια κοινη αποφαση.μπορει πχ να χρειαστει καποια επεμβαση στον αυχενα κ οχι στο στομα.καλο ειναι καποιος ειδικος να εξετασει την λειτουργια της κροταφογναθικης κ να αποφανθει αν χρειαζεται συντηρητικη θεραπεια με φαρμακευτικη αγωγη η καποιο χειρουργειο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Σίγουρα ο νάρθηκας βρυγμου που φοράτε το βράδυ μπορεί να σας βοηθήσει περισσότερο όταν τον φοράτε κ κατά την διάρκεια της ημέρας σε ώρες που είναι εφικτό. Για να μπορέσουμε να πουμε περισσότερα απαιτείται κλινική εξέταση κ διάγνωση του προβλήματος, για πιο ακριβή προσδιορισμό των αιτιών που σας δημιουργούν αυτά τα αυχενικά επεισόδια με συνεργασία κάποιων ειδικοτήτων της ιατρικής κ της οδοντιατρικής. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το χειρουργείο δεν θα προσφέρει απολύτως τιποτα. Σχετικά με το σφίξιμο μεγάλη βοήθεια προσφέρει η έγχυση Botox στους μασητήρες που προκαλεί την χαλάρωση τους Επισης χρειάζονται ειδικές ασκήσεις στους μασητήρες και τους μύες του αυχένα

    Δημακοπούλου Χριστίνα & Συνεργάτες

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα, σίγουρα έχετε έντονο μυϊκό σπασμό στον αυχένα και στη γνάθο.
    Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε κάποιες παρεμβατικες θεραπείες στον αυχένα και στην περιοχή με σκοπό την μυοχαλαση και την αναλγησία στον αυχένα.
    Όσο το αφήνετε τόσο σε βάθος χρόνου ο εκφυλισμός αυξάνεται.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Όσο αφορά το σφίξιμο των δοντιών το βράδυ ιδανικά θα πρέπει να κάνετε νάρθηκα βρυγμού τύπου Michigan splint. Βέβαια αυτό θα σας βοηθήσει να χαλαρώσουν οι μασητήριοι μύες και είναι αμφίβολο αν βελτιώσει το αυχενικό σας παρόλο που μπορεί το σφίξιμο των δοντιών να εντείνει το πρόβλημα σας εκεί. Το χειρουργείο δε νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος