• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 04/11/2023

Καλησπέρα σας,πριν 3 χρόνια έκανα χειρουργείο σφικτηροτομη πήγα πρώτα σε γαστρεντερολογο μου είπε είναι μια πολύ μικρή ραγαδα κ αμέσως με παρέπεμψε σε χειρουργό πήγα μου επιβεβαιώνει ότι όντως είμαι μια μικρή ραγαδα μου έδωσε θεραπεία κοντά δύο μήνες με αλοιφή με ιαλουρινικο (cicatridina)διατροφή με φυτικές ίνες η αλήθεια είναι δεν πονάω φρικτά νιώθω μια ενωχληση ελάχιστα μπορώ να πω αλλά φοβάμαι ότι επειδή έχω πολύ άγχος έχω χάσει 10 κιλά σε δύο μήνες από τον φόβο μου μην πάω τουαλέτα δεν τρώω σχεδόν καθόλου ,μου είπε ότι σχεδόν έχει επούλωση αλλά εγώ φοβάμαι ότι θα ξανά ανοίξει για χειρουργείο είναι απολύτως αρνητικός δεν ξέρω τι να κάνω πήγα να με ξαναδεί μου λέει έχει επούλωση έμεινε κάτι σαν ιστός μόνο!!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω κ αν όντως έχει γιατρευτεί,μένω επαρχία κ δεν έχει πολλές επιλογές για το τι να κάνω κ να πάω

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ελπίζω να είστε καλύτερα. Η ραγάδα είναι μία πάθηση συχνή που ταλαιπωρεί αρκετούς ανθρώπους. Μπορεί να αντιμετωπιστεί με φάρμακα με πολύ καλά αποτελέσματα. Ακόμα κι αν θεραπευτεί μπορεί να ξαναεμφανιστεί. Πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό και να αποφασιστεί μία θεραπευτική προσέγγιση. Εφόσον τα συντηρητικά μέσα αποτυγχάνουν θα πρέπει να σκεφτούμε κάτι πιο επεμβατικό. Υπάρχουν διάφορες επιλογές για χειρουργείο εφόσον είστε σε αρκετά καλή κατάσταση για να υποβληθείτε σε χειρουργική επέμβαση. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να αντιμετωπιστούν και τα διάφορα αίτια τα οποία μπορούν να οδηγήσουν στην επανεμφάνισή της.

    Παπαϊωάννου Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Υπάρχουν και άλλες θεραπείες εκτός από το χειρουργείο. Να σας δει κάποιος χειρουργος

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Υπομονη μεχρι να επουλωθει πληρως

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η ΡΑΓΑΔΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Πρέπει να κάνετε ορθοσκόπιση για να διαγνωσθεί η ύπαρξη ραγάδας πρωκτού.
    Εάν υπάρχει ραγάδα χρειάζεται να γίνει " έσω σφιγκτηροτομή" . Είναι η θεραπεία εκλογής , απαλλάσει οριστικά τον ασθενή από τον πόνο , πρέπει όμως η επέμβαση να γίνεται από έμπειρο χειρουργό που "γνωρίζει" την επέμβαση.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Καλησπέρα! Μην απελπίζεσαι. Ρύθμισε τη δίαιτά σου με αρκετές φυτικές ίνες και μην αποφεύγεις το φαγητό. Αντιμετώπισε τη δυσκολιότητα και αυτό θα βοηθήσει να έχεις μαλακές κενώσεις που δεν θα τραυματίσουν την περιοχή. Θυμήσου ότι η επούλωση θέλει χρόνο. Στη διάθεση σου για κάθε βοήθεια!

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Να σας δει γαστρεντερολογος αν υπάρχει ραγάδας με πρωκτοσκοπηση

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία