• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 01/10/2023

Καλημέρα Δουλεύω σεζον Έχω αιμορροΐδες 4ου βαθμού Παίρνω daflon και salofalk Κάθομαι ήδη 2 μέρες στο σπίτι αλλά πρέπει να πάω για δουλειά σήμερα . Δεν έχει μπει ακόμα μέσα η αιμορροΐδα. Αν πάω για δουλειά και συνεχίσω να παίρνω daflon και salofalk το ξέρω θα πονάω αλλά πιστεύεται ότι σε μερικές μέρες θα μπει μέσα η αιμορροΐδα?? Αυτό συνέβη στις 5 Σεπτεμβρίου. Η αιμορροΐδα δεν μπαίνει μέσα έχει σχηματίσει θρόμβο κοντεύω να κλείσω μήνα που είναι μονίμως έξω. Βέβαια δεν με πονάει οπότε δεν έχω πρόβλημα. Απλά είμαι προσεκτικός με τη διατροφή και την τουαλέτα για να μην χειροτερέψει. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Το ότι έχει σχηματιστεί θρόμβος και είναι περίπου ένα μήνα μονίμως η αιμορροΐδα εκτός πρέπει να ανησυχώ μη συμβεί τίποτα χειρότερο? Η όχι? Σε ένα μήνα τελειώνω τη σεζόν και σκοπεύω να πάω σε γιατρό με την επιστροφή μου στην Αθήνα

4 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας μπορειτε να επισκεφτειτε εναν γαστρεντερολογο με την επιστροφη σας στην Αθηνα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καληςπερα λογικά δν συμβαίνει κατι άσχημο … απλά μια θρομβωμενη ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΑ όταν δεν αποσυμφορηθεί μπορει να κρατήσει το θρόμβο έως κ δίμηνο .. καλο ειναι να σας δει ένας γιατρός μολις γυρίσετε για πρωκτοσκοπηση

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Η θεραπευτική αντιμετώπιση αιμορρο'ί'δων 4ου βαθμού είναι μόνο χειρουργική.
    Το είδος της επέμβασης το αποφασίζει ο θεράπων χειρουργός .

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Συνεχίστε το Daflon μέχρι να σας δει γιατρός, καλύτερα χειρουργός.Αν είστε 45 και πάνω χρειάζεται κολονοσκοπηση για λόγους πρόληψης

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι