• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 11/02/2024

Γεια σας, έχω μια ραγαδα στον πρωκτό περίπου δύο μήνες, έβαλα ρεκτοζεσικ και έχω συνέλθει.Τωρα οταν πάω στην τουαλέτα έχω αφορητους πόνους για τρεις ώρες περίπου και πρίν τρείς μέρες είχα πολύ αίμα.Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει χειρουργείο, τί νά κάνω; Ευχαριστώ πολύ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η ραγαδα από τη στιγμή που δεν υποχωρήσει με συντηρητικά μέσα στις πρώτες 40 ημέρες γίνεται χρόνια και θέλει χειρουργική αντιμετώπιση. Οι επεμβάσεις που συνιστώνται είναι έσω πλάγια σφιγκτηροτομή και εξάχνωση της ραγάδας με laser diode

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Γειά σας . Μπορείτε να δοκιμάσετε πάλι για 3 με 4 εβδομάδες την συντηρητική αντιμετώπιση με την αλοιφή και να έχετε πολύ μαλακές κενώσεις. Εαν και αυτο δεν αποδώσει τοτε ενδεχομένως να χρειαστεί χειρουργείο. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Αυτος που θα κρινει αν η ραγαδα που εχετε ειναι οξεια ειναι ο χειρουργος ο οποιος να ειναι εμπειρος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, η επιμονή σοβαρών συμπτωμάτων και κυρίως του πόνου μετά την κένωση, παρά τη χρήση της Rectogesic για 2 μήνες υποδηλώνει αποτυχία της φαρμακευτικής θεραπείας για ραγάδα πρωκτού. Επόμενο βήμα είναι το χειρουργείο. Μόνο το χειρουργείο μπορεί να θεραπεύσει τη ραγάδα όταν αυτή γίνει χρόνια (δηλαδή όταν υπάρχει για περισσότερους από δύο μήνες). Μην αργείτε περισσότερο.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καληςπερα μια ΡΑΓΑΔΑ όταν ανοίγει και κλεινει συνεχεια σημαίνει οτι μπορει να χρειαστεί χειρουργειο για να μπορεσει να επουλωθεί πλήρως

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Καλο ειναι να δειτε χειρουργο για πιθαμη ραγασα πρωκτου που μπορει να αντιμετωπιστει χειρουργικα

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας η Rectogesic προκάλεσε ύφεση των συμπτωμάτων αλλά μετά πάλι θα έχετε πρόβλημα. Πρέπει να χειρουργηθεί.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Αφού μετά την Rectogesic επανήλθαν οι ενοχλήσεις χρειάζεται επέμβαση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι