• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

Εδώ και περιπου δυο εβδομαδες παρουσιάζω πόνο και δυσκολία κατά την κένωση , κνησμό και αίσθηση καψίματος . Υπέθεσα ότι έχω αιμορροΐδες και πήγα την κρέμα procto-synalarm και ενώ ανακουφίστηκα τις πρώτες 3-4 μέρες τώρα ξανά νιώθω όπως στην αρχή . Τι να κάνω ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ο πόνος κατά την διάρκεια της κένωσης ο οποίος διαρκεί για κάποιο διάστημα και μετά την κένωση οφείλεται κατά κύριο λόγο σε "ραγάδα πρωκτού"
    Η θεραπεία είναι μία και μοναδική, η "έσω σφιγκτηροτομή"
    Για να βεβαιωθείτε όμως άν πρόκειται γιά ραγάδα πρωκτού ή αφορά κάποιο άλλο πρόβλημα θα πρέπει να κάνετε μία ' ορθοσιγμοειδοσκόπιση" σε γαστρεντερολόγο ή ακόμα και κολονοσκόπιση αν θεωρηθεί αναγκαίο.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Καλημέρα. Για τη συγκεκριμένη επέμβαση πρέπει να επισκεφθείτε Γενικό Χειρουργό ώστε να σας εξετάσει κλινικά. Σε περίπτωση αιμορροϊδοπάθειας σημαντικού βαθμού, θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αιμορροϊδεκτομή. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία. Με εκτίμηση, Δρ Π. Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • να επισκεφθειτε Χειρουργο -Πρωκτολογο η Γαστρεντερολογο

    Σεβαστόπουλος Σταύρος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να σας δει χειρουργός ή γαστρεντερολογος

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Χειρουργική εξέταση γιά να έχουμε σωστή διάγνωση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ν α επισκεφθείτε χειρουργό (και κατόπιν, πιθανώς, γαστρεντερολόγο).
    Να γνωρίζετε πως άλλες παθήσεις (π.χ. παρασιτώσεις, λοιμώξεις, φλεγμονές - πρέπει να διευκρινιστεί η αιτία τους- ή καρκίνοι) μπορούν να δώσουν διασταυρούμενα/ανάλογα συμπτώματα.
    Θεωρείτε πως είστε καλυμμένος/η εάν κάποιος απαντήσει στην ερώτησή σας με μήνυμα, ΔΙΧΩΣ να σας έχει εξετάσει κλινικώς;;;

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα