• Αφαίρεση Αμυγδαλών
  • Υποβλήθηκε 30/04/2024

Την προηγούμενη εβδομάδα βγήκα θετικός στην γρίπη Β, έχοντας παράλληλα όλα τα συμπτώματα που επιφέρει μια γρίπη. Ωστόσο, από την προηγούμενη Παρασκευή που πήγα στη δουλειά ήμουν καλά, από το ΣΚ που μας πέρασε όμως, ξεκίνησαν εκ νέου συμπτώματα όπως μπούκωμα και λίγο πόνο στο λαιμό κατά την κατάποση. Από τη Δευτέρα τα ξημερώματα ξεκίνησε και ο αιφνίδιος υψηλός πυρετός που έφτασα μέχρι και 39+! Οι αμυγδαλές από Δευτέρα που κοίταξα ήταν πολύ διογκωμένες και ερυθρές δίχως πύον. Μέχρι το βράδυ όμως, της Δευτέρας εμφανίστηκε έντονο πύον και διόγκωση λεμφαδένων. Στην ιατρό που πήγα δεν έλαβα καμία κλινική εξέταση, πάρα μόνο μου έγραψε αναρρωτική άδεια για την εργασία μου. Ξεκίνησα από μόνος μου Fugentin 1000mg, διότι πιστεύω ότι δίχως αντιβίωση δεν θα περάσει. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Πώς μπορώ να ξέρω εάν είναι ιογενείς ή μικροβιακή αμυγδαλίτιδα; Διότι από όσο ξέρω δεν λαμβάνουμε αντιβιοτική αγωγή σε ιογενείς καταστάσεις, αλλά ξέρω ότι δίχως αντιβίωση δεν θα δω καλυτέρευση. Έκανα και strep test το οποίο βγήκε αρνητικό! Θεωρείτε ότι έκανα καλά που ξεκίνησα αντιβίωση;

1 ειδικός απάντησε

  • Η διαφοροδιάγνωση ανάμεσα στην ιογενή και τη μικροβιακή αμυγδαλίτιδα πολλές φορές δεν είναι εφικτή μόνο με την κλινική εξέταση και απαιτείται περαιτέρω εργαστηριακός έλεγχος. Η λοιμώδης μονοπυρήνωση (ιός Ebstein Barr), για παράδειγμα, θα μπορούσε να έχει την ίδια κλινική εικόνα. Σε αυτήν την περίπτωση, μάλιστα, η αμοξυκιλλίνη (δραστική ουσία του fugentin) αντενδείκνυται γιατί μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση γενικευμένου εξανθήματος.

    Αυγούστου Ειρήνη

    Παθολόγος

    Αγία Παρασκευή