• Χολή
  • Υποβλήθηκε 02/05/2024

Καλησπέρα σας , είναι τώρα 6 μήνες περίπου που βιώνω κατά διαστήματα πολύ έντονους πόνους στο άνω τμήμα της κοιλιάς . Έκανα γαστροσκοπηση επειδή χρόνια τώρα ταλαιπωρούμαι και από παλινδρομήσεις του στομάχου και τα αποτελέσματα έδειξαν μια σχετικά μεγάλη διαφραγματοκηλη στα 4 εκ και ήπια χρόνια ανενεργό γαστρίτιδα. Ο γαστρεντερολογος μου έδωσε θεραπεία για τη γαστρίτιδα , nexium των 40 πρωι βράδυ για ένα μήνα.Το θέμα είναι ότι αυτούς τους πόνους τους εχω τους τελευταίους μήνες, και συγκεκριμένα αφού γέννησα το δεύτερο μου μωρο , δεν τους είχα πάντα . Ακολούθησα τη θεραπεία και ενώ ηρέμησα αυτόν τον ένα μήνα , οι έντονοι πόνοι επανήλθαν με το πέρας της θεραπείας . Πήρα γνώμη από άλλο γαστρεντερολόγο και μου συνέστησε μια πιο δυνατή θεραπεία για τη γαστρίτιδα θεωρώντας ότι ίσως να μη θεραπεύτηκε εντελώς , του εξήγησα ότι ποτε δεν είχα τόσο δυνατούς πόνους παρόλο της χρόνιας γαστρίτιδας και μου είπε να δοκιμάσω τη θεραπεία και να μιλήσουμε ξανά . Το παράξενο είναι ότι οι πόνοι αυτοί αρχίζουν και σταματούν απότομα ενώ διαρκούν περίπου ένα τέταρτο είναι αφόρητοι και με πιάνει και δυσπνοια . Το μυαλό μου πάει ότι δεν αφορούν καν τη γαστρίτιδα αλλα κάτι άλλο και μάλιστα σκέφτηκα την περίπτωση του να εχω πέτρες στη χολή . Μήπως να κάνω ένα υπέρηχο άνω κοιλίας; Τι γνώμη έχετε γι αυτό ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ο υπέρηχος πρέπει να αφορά όλη την άνω κοιλία όχι μόνο τη χοληδόχο κύστη.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Ελέγξτε την χολή σας σίγουρα. Πάντως θα ήθελα να σας δω.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπερα σας. Πραγματικα , ο υπερηχος στη χολη(ανω κοιλιας- ηπατος χοληφορων-παγκρεατος) ειναι επιβεβλημενος να γινει για να αποκλειστει η πιθανοτητα της χολολιθιασης. Αν αποκλειστει αυτη , μπορειτε να προχωρησετε στη διερευνηση και στην αντιμετωπιση της διαφραγματοκηλης σας.

    Ιεραπετριτάκης Εμμανουήλ

    Γενικός Χειρουργός

    Νέο Ψυχικό

  • Υπέρηχο,γρήγορο,ακίνδυνο και θα ξέρετε τι γίνεται με την χοληδόχο

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ένα υπερηχογράφημα ήπατος χολήφόρων παγκρέατος επιβάλλεται
    Έλεγχος γιά ελικοβακτηρίδιο στομάχου επίσης επιβάλλεται
    Η μεγάλη διαφραγματοκήλη (4 εκατοστά) θέλει χειρουργική θεραπεία. Γαστρεντερολόγοι δύσκολα παραπέμπουν σε χειρουργό τις διαφραγματοκήλες όταν αυτό γίνεται παγκοσμίως

    Γεωργόπουλος Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εάν δεν έχετε κάνει υπερηχογράφημα άνω κοιλίας το τελευταίο εξάμηνο τότε ναι, τα συμπτώματα αυτά δικαιολογούν να γίνει. Επιπλέον, να έχετε υπόψη σας ότι η γαστρίτιδα που περιγράφετε δεν μπορεί να θεωρηθεί αιτία τόσο έντονου ενοχλήματος, σε αντίθεση με τη διαφραγματοκήλη η οποία πιθανόν κατά τους τελευταίους μήνες να αυξήθηκε σε διαστάσεις.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο