• Oστικό οίδημα
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Ξαφνικά ενιωσα ένα έντονο πόνο στο κατω μερος της γάμπας και δεν μπορούσα να περπατήσω. Μετά από καποια ωρα ο πόνος εχει ανεβει προς το πανω μερος της γαμπας, θα ελεγα στο κεντρο καθετα και το περπάτημα είναι επώδυνο. Τι μπορώ να κανω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Να το ξεκουράσετε σε πρώτη φάση!Αν ο πόνος είναι μυικός δλδ σε όλης την γάμπα όχι τόσο καλά εντοπισμένες και σταματάει ή μειώνεται σημαντικά όταν κάθεστε,τότε τις πρώτες ημέρες θέλει λίγο ξεκούραση και για 2-3 μέρες πάγο!
    Αν ο πόνος είναι σαν ρεύμα,η κάψιμο και εντοπισμένος σαν πορεία νεύρου,το πιθανότερο είναι να θέλει λίγο ξεκούραση,μάλλον να το ζεστανετε είτε με θερμοφορα είτε με κάποια αλοιφή και σταδιακά κίνηση μεχρι εκεί που δεν πονάει! Αν πάντως τα συμπτώματα είναι έντονα η συνεχίζουν για μέρες πηγαίνετε σε έναν ορθοπαιδικό!Περαστικά σας και καλή συνέχεια! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Προφανώς είναι μια μυική βραχυνση μπορεί και μια θλάση στον γαστροκνήμιο , διατάσεις και φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μάλλον πρόκειται για θλάση γαστροκνημιου
    Πάγος κ ξεκούραση
    Κ αν επιμένει να σας δει γιατρός

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πρώτα από τρίπλεξ κάτω ακρου

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Πιθανή θλάση η ρήξη αχίλλειους.Ορθπαιδικη εξεταση και μαγνητικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης