• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Γεια σας.Πριν από ένα μήνα διαπίστωσα ότι,σε δύο δόντια,ευτυχώς απονευρωμενα μερικά χρόνια πριν,εμφανίστηκε απόστημα(και στα δυο).Δυστυχώς βρισκόντουσαν σε τόσο κακή κατάσταση,υπόψιν ήταν χτισμένα και είχαν σπάσει στη μέση και τα δύο,που δεν αποφύγαμε τις εξαγωγές.Μια πριν ένα μήνα και η άλλη πριν μια εβδομάδα.Δυστυχως όμως στην πανοραμική φάνηκε ότι δύο αλλά δόντια,τα οποία βρίσκονται ακριβώς δίπλα σε αυτό που έβγαλα πριν μια εβδομάδα,επίσης και τα δύο απονευρωμενα και χτισμένα,έχουν κάνει κύστες.Μια κύστη το ένα και άλλη μία το άλλο.Μιλαμε για κύστη δίπλα στις ρίζες.Το ερώτημα μου είναι αν η κύστη δίπλα στις ρίζες είναι επικίνδυνη(επειδή ενδέχεται να υπάρχει αρκετό καιρό)και πως μπορεί να αντιμετωπιστεί.Απονευρωση,χειρουργείο,εξαγωγή,τι? Επίσης,επειδή υπάρχουν κενά(από την μεριά που έβγαλα δόντι τον προηγούμενο μήνα λείπουν τρία δόντια στη σειρά ενώ από την άλλη μεριά που έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα λείπουν δύο και ενδέχεται να γίνουν τρία η τέσσερα αν δεν σώζονται αυτά με τις κύστες),θεωρείτε καλύτερα να βάλω γέφυρες η να βάλω εμφυτεύματα?Η κάτι άλλο?Είμαι 30 χρόνων.Τελος,αν παίζει κάποιο ρόλο,τα δύο δόντια που έκαναν απόστημα και τα έβγαλα αλλά και τα δύο με τις κύστες,είχαν επισκευαστεί πριν χρόνια από τον ίδιο οδοντίατρο.Ευχαριστω πολύ!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μία λύση για τα δόντια που υπάρχουν κύστες είναι να εκτιμηθούν από ενδοδοντιστή Κι αν γίνεται να κάνει επανάληψη της απονεύρωσης τότε γίνεται η επανάληψη και μετά γίνεται ακρορρίζεκτομή από γναθοχειρουργο Όσο για την αποκατάσταση μετά την αξιολόγηση των δοντιών το ποια μένουν και ποια φεύγουν Χρειάζεται ακτινογραφικός έλεγχος για το σωστό που υπάρχει από κάτω για το αν θα Μπουν εμφυτεύματα αν γίνονται γέφυρες ή οτιδήποτε άλλο πρέπει να υπάρχει κλινική εικόνα στην τελική κατάσταση μετά την αξιολόγηση των δοντιών

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον έγιναν εξαγωγές θα απομακρυνθηκαν λογικά και οι κύστες.Αν όχι θα χρειαστεί επανέλεγχος
    Προσωπικά θα πρότεινα γεφυρες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αυτά που έχουν κύστες θα πρέπει μάλλον να γίνει απονεύρωση. Τώρα για την αποκατάσταση, αν δεν ξέρω την εικόνα του υπόλοιπου στόματος δεν μπορώ να απαντήσω

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Φαινεται για πολυπλοκο περιστατικο και για να σας πω χρειαζομαι οποσδηποτε κλινικη εξεταση και ακτινογραφικο ελεγχο. Η κυστη αφαιρειται ,γινεται ακροριζεκτομη και αναδρομη εμφραξη στο απονευρομενο δοντι...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια