• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 26/01/2023

Εχω κανει λιποαναρροφηση κοιλιας smart lipo με τοπικη αναισθησια και μεθη και θελω να κανω για δευτερη φορα για να φανουν οι κοιλιακοι μου.Γιατι οταν μου χορηγηθηκε το ανασθητικο ενιωσα εντονο πονο για 5 περιπου λεπτα?Που θα ξανακανω θα νιωσω τον ιδιο πονο?Ισως χρειαζεται να μου χορηγηθει περισσοτερο αναισθητικο?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Κατά τη χορήγηση αναισθησίας κ σε όλη τη διάρκεια της επέμβασης δε θα νιώσετε καθόλου πόνο

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Είναι φυσιολογικό κατά τη διάρκεια της τοπικής να νιώσετε στην αρχή κάποιο πόνο μέχρι να αρχίσει να δρα η τοπική και η μέθη. Είναι πολύ πιθανό αν κάνετε πάλι τοπική και μέθη , στην αρχή να νιώσετε κάποιο πόνο. Μπορεί ομως και όχι. Μπορείτε να αναφέρετε στον χειρουργό σας την προηγούμενη εμπειρία σας και να ληφθεί υπόψιν για την επόμενη φορά.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα

    Δυστυχως θα πρέπει να σας δω για να απαντήσω συγκεκριμένα
    Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιστατικών που έχω αναλάβει δεν υπάρχει πόνος

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον ιατρό που σας το χορήγησε και τι αναισθητικό σας χορήγησε

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Η λιπαναρρόφηση μπορεί να πραγματοποιηθεί με τοπική αναισθησία, μέθη ή και ολική αναισθησία. Η επιλογή γίνεται ανάλογα με το μέγεθος της περιοχής και την επιθμία φυσικά του ασθενή. Σε περίπτωση που γίνει με τοπική αναισθησία υπάρχει πάντα η περίπτωση μερικά σημεία να είναι λίγο πιο επώδυνα.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω τον λόγο για τον οποίον αισθανθήκατε πόνο. Ενδεχομένως να είναι θέμα της αναισθησίας. Ο αναισθησιολόγος σε συνεννόηση με τον χειρουργό αποφασίζει την χορηγούμενη ποσότητα αναισθητικού

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς, από την περιγραφή σας δεν είναι δυνατόν να σας δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση. Θα πρέπει να έχω μία πιο clear εικόνα της όλης διαδικασίας προκειμένου να μπορώ να σας απαντήσω για το ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα. Ίσως θα έπρεπε να μεσολαβήσει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που χορηγήθηκε το αναισθητικό μέχρι την έναρξη της διαδικασίας λιποαναρρόφησης.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι μπορείτε να κάνετε ξανά λιποαναρρόφηση με λιπογλυπτική. Όχι δεν είναι επικίνδυνο φυσικά εξαρτάται από το τι ακριβώς θα κάνει ο γιατρός. Όσον αφορά τον λιποδιαλυτικά δεν μπορώ να σας απαντήσω θα έπρεπε να σας δω πρώτα για να συζητήσουμε όλες τις επιλογές που υπάρχουν. Προφανώς όταν κάνατε μέθη δεν σας έπιασε, διότι όταν κάποιος κάνει μέθη συνήθως δεν έχει συνείδηση του ότι πόνεσε έστω και ελάχιστα

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Οι επεμβάσεις λιποαναρροφησης και λιπομεταφορας γίνονται από πλευράς μας αποκλειστικά σε νοσοκομειακό περιβάλλον με απόλυτη ασφάλεια και παρέχοντας συνθήκες αναισθησίας που καθιστούν τη διαδικασία ανώδυνη.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Το διάλυμα το οποίο θα σας χορηγηθεί περιέχει ουσίες που πιθανώς να ερεθίσουν λίγο την περιοχή προτού δράσουν. Η ποσότητα της αναισθητικής ουσίας δεν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Ευχαριστω για την επικοινωνία, συχνά η τοπική αναισθησία πονάει όταν χορηγείται, πιθανόν να ξανασυμβεί κ δεν χρειάζεται περισσότερο αναισθητικό.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας.
    Η τοπική αναισθησία είναι κάτι που εξαρτάται από τον πλαστικό χειρουργό ενώ η μέθη δίνεται από τον αναισθησιολόγο οπότε δε μπορώ να σας πω ποιο από τα δύο επηρέασε.
    Η τοπική αναισθησία πονάει λίγο στην αρχή που χορηγείται μέχρι αυτή ν αρχίσει να δρα. Για την περιοχή της κοιλιάς χρειάζεται καλή μέθη καθώς θεωρείται μεγάλη περιοχή για να δουλευτεί μόνο με τοπική αναισθησία.
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός