• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Καλησπερα τα Τελ χρόνια αντιμετωπίζω θέμα με κρίσεις πανικού πιο παλιά πιο έντονα κ την ώρα που οδηγούσα κ είχα φόβο πάντα για το κακό έφυγα στο εξωτερικό κάποια χρόνια για δουλειά κ άρχισα να το δουλεύω να ανεβαίνω στα αεροπλάνα πιο συχνά που τα φοβάμαι μέχρι να πάρουν ύψος δεν ήθελα να πάω στο κέντρο σε πολύ κόσμο κ πλέον το κάνω καθε μέρα κ λόγο δουλειάς όταν με πιάνει προσπαθώ να σκέφτομαι κάτι άλλο πρόσφατα είδα ένα τροχαίο κ τρόμαξα πολύ άρχισα να τρέμω κ για κανένα 20' είχα ταχυκαρδίες κ σκεφτόμουν πως δεν είναι φυσικό λογικό αυτό που με έπιασε

5 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ πόσο στρεσογόνες μπορούν να είναι οι κρίσεις πανικού και πώς επηρεάζουν την καθημερινότητά σας. Είναι καταπληκτικό που έχετε καταφέρει να αντιμετωπίσετε τους φόβους σας και να προχωρήσετε σε δράσεις που κάποτε σας προκαλούσαν έντονο άγχος. Όταν αντιμετωπίζετε ένα τροχαίο ή ένα παρόμοιο γεγονός που προκαλεί έντονες αντιδράσεις όπως το τρόμο και τις ταχυκαρδίες, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι αυτές οι αντιδράσεις είναι φυσιολογικές σε τέτοιες καταστάσεις. Το σώμα σας αντιδρά στον φόβο και στον κίνδυνο με αυτόν τον τρόπο για να σας προστατεύσει. Ωστόσο, είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι μπορείτε να μάθετε τεχνικές για να διαχειριστείτε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μία χαρά φυσιολογικό είναι αυτό που πάθονται και λίγη ώρα τρέματε όλα μία χαρά τα ακούω είστε λειτουργικός η λειτουργική κάνετε ότι πρέπει να κάνετε στη ζωή σας , να μπειτε σε θεραπεία με ειδικό δεν είναι κακό θα βοηθήσει μάλλον, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Από ό,τι περιγράφεις, φαίνεται ότι έχεις αντιμετωπίσει διάφορες προκλήσεις λόγω των κρίσεων πανικού και των φόβων σου. Είναι θετικό που έχεις καταφέρει να αντιμετωπίσεις κάποιες από αυτές τις προκλήσεις, όπως το να ανεβαίνεις σε αεροπλάνα και το να βρίσκεσαι σε περιβάλλοντα με πολύ κόσμο λόγω της εργασίας σου.

    Ωστόσο, οι κρίσεις και οι φόβοι σου εξακολουθούν να επηρεάζουν αρνητικά την καθημερινότητά σου και την ποιότητα ζωής σου. Η αντιμετώπιση τους απαιτεί επαγγελματική βοήθεια. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να διαχειριστείς τους φόβους και τις κρίσεις σου με αποτελεσματικό τρόπο.

    Όταν επιλέγεις έν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι έχετε καταβάλει σημαντική προσπάθεια να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού που βιώνετε. Το γεγονός ότι καταβάλλετε συνεχείς προσπάθειες να ξεπεράσετε φόβους, όπως η οδήγηση ή τα ταξίδια με αεροπλάνο, αποδεικνύει μια σημαντική δύναμη χαρακτήρα και προσαρμογής. Είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο να βιώνουμε έντονη αντίδραση σε στρεσογόνες καταστάσεις, όπως ένα τροχαίο ατύχημα, και τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως το τρέμουλο και οι ταχυκαρδίες, είναι κοινά σε καταστάσεις έντονου στρες.
    Εάν δεν έχετε ήδη αναζητήσει τη βοήθεια ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, θα μπορούσε να είναι μια πολύτιμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο να σας βοηθήσει για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός