• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα σας είμαι 24..μετά από μια περίοδο έντονης στεναχώριας η οποία έχει περάσει..μου βγαίνουν κάποια συμπτώματα σωματικά όπως όταν πάω να λαχανιάσω ή να τρέξω νιώθω σαν ένα κενό στο στήθος σαν διπλό χτύπο της καρδιάς και μετά από μία άσκηση στο γυμναστήριο σαν να μην μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα καλή... Έχω πάει σε καρδιολόγο μου τα βρήκε όλα φυσιολογικά μου έκανε υπέρηχο τρίπλεξ δηλαδή καρδιογράφημα και με εξέτασε... Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια καρδιακή ανεπάρκεια και να μην έχει φανεί στις εξετάσεις ή να μην μπορουν να την βρουν εύκολα; Έχω κλείσει και για holter 24ωρο να δούμε τι θα δίξει και αυτό ...παρσκαλω θέλω της γνωμεσας ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν μπορεί να είναι κάτι που δεν το βλέπει ο καρδιολόγος προφανώς είναι άγχος χρειάζεται να μάθετε να το διαχειρίζεστε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ολοκληρώστε τον καρδιολογικό σας έλεγχο, αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό μπορεί αυτά να οφείλονται σε άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, αν ο καρδιολόγος αποκλείσει οτι ειναι κάτι παθολογικό, τότε μαλλον παθαίνετε κρίσεις πανικού, δηλαδή σωματοποιείτε το άγχος σας.
    Αν όντως ισχυέι αυτό (θα σας το πει και ο καρδιολόγος σας) θα ηταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Γιαννακοπούλου Μυρτώ

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Η σύνδεση μεταξύ σωματικής υγείας και ψυχοσυναισθηματικής υγείας είναι ιδιαίτερα σημαντική. Αναφέρετε ότι έχετε βιώσει έντονη στεναχώρια, η οποία είχε ως συνέπεια την εμφάνιση σωματικών συμπτωμάτων, προκαλώντας ανησυχία για την πιθανότητα καρδιακού προβλήματος. Η επίσκεψη στον καρδιολόγο και οι εξετάσεις που κάνατε, όπως το καρδιογράφημα, φαίνεται να μην έχουν εντοπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
    Αναγνωρίζοντας την ψυχική σας κατάσταση ως πιθανή αιτία αυτών των σωματικών αντιδράσεων, θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για τη διαχείριση του άγχους σας και να ανακαλύψετε τα μοτίβα που το προκαλούν.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής